Caz Albüm Kapaklarında İsmine Sıkça Rastlanan Rudy Van Gelder Kimdir?

Cazla ilgileniyorsanız Rudy Van Gelder ismini de bolca görmüşsünüzdür. 'Rudy Van Gelder edition' şeklinde karşımıza çıkan bu ismin arkasındaki olay nedir peki?
Caz Albüm Kapaklarında İsmine Sıkça Rastlanan Rudy Van Gelder Kimdir?

Rudy Van Gelder kimdir?

mp3 gibi saçma sapan formatların bulunmadığı, sesin gerçek ses gibi, analog sistemlerle itina ile kaydedildiği zamanlarda kayıtları efsaneleşmiş, dolayısı ile cazın geniş kitlelerce sevilip sayılmasında büyük katkısı olmuş, tezgahından bilumum cazcının geçtiği, efsanevi kayıtların sahibi. tabii tam lezzetine ulaşmak için mümkünse doğru dürüst bir sistemde, plaklardan dinlenmeli.

van gelder, caz tarihinin bir numaralı efsanesidir

bir şeyler kaydetmeye ufacık yaşında başlayan van gelder, blue note için 1953 yılında çalışmaya başladı. part time kayıt yapan isim, aslında optometrist olarak çalışmaktaydı. 1959 yılında tamamen kendini müziğe adadı. cazın bütün devleri ile beraber çalışmış ismin tekel olduğu da söylenir. sallallahu aleyhuvesselleme selam olsun, kısaltması rvg pek mühimdir; blue note'un özel rvg edisyonlarını görürseniz, elinizi asla korkak alıştırmayın, kapın.

bir albümü sadece üç harfe (rvg) bakarak rahatlıkla satın almanızın nedenidir bu adam

bir cazcının cd'sinin üzerinde rvg yazısını görüyorsanız lütfen onu mp3'e çevirerek katletmeden satın alınız. çünkü rudy van gelder o eşsiz kaydın pürüzsüzlüğünden, saksofoncunun bir anlık derin nefesine kadar tüm arka plandan sorumludur.

rvg bir gerçek anlamda bir markadır

sağda solda bulmanız zor ama rvg'nin bulduğunuz her kaydını bir şekilde almaya çalışın. ve evet, mp3 yapmayın, kırpmayın o kaydın doğuşkanlarını. adama hakaretten içeri alınırsınız inan olsun. ayıp bir de lan, hakkaten yapmayın.

van gelder 2016'da 91 yaşında hayatını kaybetmiştir

caz tarihinin en büyük kayıt mühendisiydi. birçok efsanenin enstrümanından çıkan sesi ete kemiğe bürüyen adamdı. eşsizdi, emsalsizdi. hiçbir müzik dalında, onun caza verdiği katkıyı o türe katabilen bir stüdyo teknisyeni olmamıştır.

önce bobby hutcherson, şimdi rvg... herbie hancock ile wayne shorter kendilerine dikkat etsinler. azrail onların tarafta çok dolaşıyor bu sıra.

aynı hafta kaybettiğimiz iki efsanenin birlikte yaptığı çalışmalardan biri