Caz Dinlemeye Yeni Başlayacaklar İçin İlk Seferde Gidilecek Caz Müzisyenleri

Caz dinlemeye nereden başlayacağını pek bilemeyenler için yardımcı olacak bir liste.
Caz Dinlemeye Yeni Başlayacaklar İçin İlk Seferde Gidilecek Caz Müzisyenleri

louis armstrong – trompet/kornet/vokal

amerikan caz müziğinin en ünlü trompetçisidir. çok zor bir çocukluk dönemi geçirmiş olan sanatçı, babasından dolayı talihsiz bir şekilde hapse girmiş ve oradaki koroda önce şarkıcı, sonra perküsyoncu ve kornetçi olarak yer almıştır. hayatının ilerleyen dönemlerinde karısının orkestrasında “dünyanın en iyi trompetçisi” adı altında çalmaya başlamıştır.

art blakey – davul/piyano

hard bob, sound türünün ve jazz messengers grubunun kurucusudur. hayatını çok küçük yaşta müzikle kazanmak zorunda kalan blakey davulu öne çıkarmanın yanı sıra, asıl olarak piyano ve nefesli sazları etkin şekilde kullanmıştır. islamiyeti seçtikten sonra afrika müziği üzerinde çalışmaları olmuştur.

duke ellington – piyano

amerikalı piyanist ve bestecidir. tüm caz sanatçıları gibi zor geçen çocukluk döneminde başlamıştır müzik hayatına. yedi yaşında piyano dersi almaya başlamış ve ileride kuracağı grubunun temel bilgilerini burada atmıştır. bunun yanında dinsel besteleriyle kiliselerde tanınmıştır.

charles mingus – kontrbas

caz müziğine doğaçlama anlayışını geri getirmiş olan kontrbasçı ve bestecidir. çok küçük yaşta caz müziğine adım atmıştır. sekiz yaşında solfej dersleri almaya başlamış olan sanatçı, döneminin genç-yaşlı caz sanatçılarıyla oluşturduğu grupla genç caz sanatçılarına örnek olmuştur.

dizzy gillespie – trompet/trambolin

modern caz'ın en önemli isimlerinden biridir. müzik eleştirmenlerinden her dönem tam not almış ve tarihin en önemli caz sanatçısı ilan edilmiştir. dönemin en meşhur ismini kadroya alıp kurduğu grubuyla yoluna devam etmiştir. geçirdiği bisiklet kazası sonucu eski performansını kazanamamıştır.


john coltrane – saksafon/tenor

"saksafon şarkı söyleyen insan sesidir." der ernie watts. işte bunun en güzel örneğini john cooltrane'de görüyoruz. çoğu caz sanatçının kendisi hakkında söylediği söz "sadece caz yapardı." olmuştur.

charlie parker – saksafon

babası gibi müzisyen olmayı tercih eden sanatçı, küçük yaşta müziğe başlayanlardan olmuştur. müzik piyasasında birden yükseldiği için "bird" lakabıyla tanınan sanatçı caz müziğinin kurucusu olarak bilinir. bestelerinin bir çoğunu dizzy gillespie’ye yazdırdığı bilinir. caz dünyasında efsane olmuş ama uyuşturucu bağımlılığı genç yaşta hayatını kaybetmesine sebep olmuştur.

wes montgomery – gitar

caz tarihinde daha önce hiçbir gitarist wes montgomery gibi oktav aralıklarını ve akor melodilerini bir üst seviyeye taşımamıştır. büyük caz gitaristlerinden biri olarak kabul edilen wes'in sloganı "yaşam ve müzik" olmuştur. tarzıyla, çok fazla sayıda gitaristi etkilemiştir.

miles davis – trompet/besteci

yirminci yüzyılın önde gelen müzik dehalarından birisi olarak kabul edilen miles'ın annesi iyi bir blues piyanisti olduğundan, çaldığı ilk enstrüman piyano olmuştur. trompetle 13 yaşında tanışmış, ses perdelerinde hızlı değ?iş?imlerle sağ?lanan titretmeli müzik efekti olarak tarif edilen vibratosuz çalış stilini öğrenmiş ve böyle tanınmıştır. on yedi yaşında "mavi şeytanlar" isimli grupla profesyonel adımlar atmaya başlamıştır.

chet baker – trompet

caz geçmişinin en büyük trompet çalgıcılarından biridir.


nina simone – piyanist

caz, blues, soul, r&b, folk müzik türlerinde unutulmaz bir yer edinmiştir.


dave brubeck – caz piyanisti

"in your own sweet way" ve "the duke" gibi birçok caz sanatçısı tarafından da sıklıkla seslendirilen bestelerin sahibidir.


ella fitzgerald – ses

yirminci yüzyılın en önemli amerikalı caz vokalistlerinden biridir.

entonasyonunun ve yorumunun kusursuzluğu, doğaçlamalarda bir trompet gibi kullanabildiği üç oktav aralığını aşan sesiyle anılır. elli yedi seneyi aşan kariyerinde 13 grammy ödülü ile abd başkanları ronald reagan (ulusal sanat madalyası) ve george h. w. bush (özgürlük madalyası) tarafından verilmiş iki ayrı ödüle sahip oldu. trompetçi ve caz vokalisti louis armstrong, gitarist joe pass ve orkestra şefleri count basie ve duke ellington ile yaptığı çalışmalarla da tanınır.

frank sinatra – ses

şarkıcı, oyuncu, yönetmen, yapımcı. muhteşem bir sese sahiptir. tarzları klasik pop, swing, bossa nova ve caz üzerinedir.


herbie hancock – elektro gitar/klavye

başlarda klasik müzikle sanat hayatına başlamıştır. müziğe piyano ile başlamış ve onunla devam etmiştir. çalgılarının arasında elektronik gitar ve klavye güçlenmiş, hatta bunları caz'da ilk kullananlardan olmuştur. 70'lerin başlarında en tanınmış, en etkili caz rock topluluklarında çalmıştır.

sarah vaughan – ses

scott yanow tarafından sevinç tevs gibi "20. yüzyılın en harikulade seslerinden biri" olarak nitelendirilen amerikalı caz şarkıcısı.


oscar peterson – caz piyanisti/besteci

caz ustası, besteci. henüz beş yaşında trompet ve piyano çalmaya başladı.


nat king cole – caz piyanisti

papaz olan babasıyla kiliselerde çalışıyordu, zamanla aynı kilisede annesinin yardımıyla org çalmaya başladı. gospel ve caz'ın dışında klasik batı müziği eğitimi de almış ve caz'ı bu şekilde söylemeye devam etmiştir. king cole swingers orkestrasını kurmuştur.

bill evans – caz piyanisti

muazzam caz piyanisti. valsleriyle, özellikle orta tempo ve ağır tempo besteleri ve yorumlarıyla jazz tarihinin gelmiş geçmiş en önemli piyanistlerinden biri.


billie holiday – ses

eğitim konusunda çok bahtsız olan sanatçının gençlik yıllarında çok mutlu olduğu söylenemez, acıları resmen kadife sesine yansıyan sanatçının 14 yaşında tecavüze uğradığı ve sonrasında hayatını farklı yollarla kazanmaya başladığı söylenmektedir. sesinin güzelliği keşfedildiği zaman dönemin en güçlü caz ses sanatçılarından birisi olmuştur.

ernie watts – saksafon

müzik dünyasının gelmiş geçmiş en iyi saksafoncularından biri.


chick corea – caz piyanisti

ispanyol kökenli amerikalı caz piyanisti ve besteci. en ünlü parçası spain olarak bilinir.


mccoy tyner – caz piyanisti

caz dünyasının en iyi piyanistlerinden biri.


dee dee bridgewater – ses

caz sanatçısı.


mose allison – caz piyanisti

caz piyanisti.


marcus miller

amerikalı caz müzisyeni, basgitarist. miles davis ve david sanborn ile yaptığı çalışmalar ile caz dünyasında önemli bir yer edinmiştir.


cannonball adderley – saksafon

en iyi doğaçlamacılardan biri, usta saksafoncu.


dixieland jazz band – müzik grubu

1916 yılında 5 müzisyen tarafından new orleans'ta kurulan bir caz grubudur. 26 şubat 1917'de caz tarihindeki ilk caz plağı kaydını gerçekleştirmişlerdir. grup 1918 yılında avrupa'da verdikleri konserlerle, avrupa'da konser veren ilk caz grubu olmuştur.


sonny rollins – saksafon

amerikalı caz tenör saksofoncusu. yaşayan caz efsanelerinden biri olarak kabul edilmektedir. birçok bestesi "st. thomas", "oleo", "doxy", and "airegin", caz standartları arasına girmiştir.


archie shepp

amerikalı bir caz saksofoncudur. philadelphia, pennsylvania'da büyümüş ve tenor saksofona odaklanmadan önce orada piyano, klarinet ve alto saksofon çalışmıştır.


wayne shorter – saksafon/besteci

amerikalı caz bestecisi ve efsanevi saksafon virtüözüdür.


coleman hawkins – saksafon

amerikalı saksofoncu. "hawk" ve "bean" adlarıyla da anılır.


kurt elling – ses

vokalist, besteci ve söz yazarı kurt'ün müziğe olan ilgisi babası ile başlamıştır. genç yaşlarda keman çalmaya başlamış, ama bunu sahnesine taşımamıştı. sahne hayatına bildiğiniz düğün sanatçısı olarak başlayan sanatçı, profesyonel olarak caz müziği yaparak yoluna devam etmektedir.

thelonious monk – piyano

kendisi için söylenen "picasso tablosu müzikal olsaydı, monk gibi olurdu." sözü her şeyi anlatıyor sanırım. caz'ın tasavvuf müziğini yapıyor desek sanırım yanlış olmaz. takım elbise, şapka, güneş gözlüğü ile kendine özgü tarzı ile ünlü oldu. caz sanatçılarının tarzıyla en ilgi çekenlerinden biridir.

wynton marsalis – trompet/kornet/flumpet

caz'ı ve şiiri bir arada götüren, caz notalarıyla şiiri besleyen müzisyen günümüzün en iyi caz sanatçılarındandır. hala funk grupları dahil birçok orkestra da çalmaktadır.


keith jarret – piyano/org/soprano/saksafon/melodika

üç yaşında piyano dersleri almaya başladı ve yedi yaşında ilk piyano resitalini verdi. daha erken ergenlik döneminde çağdaş caz sahnesinde efsane olmaya başlamış sanatçıdır.


şöyle bir baktığımda kendi en'lerimi şu şekilde sıralayabilirim sanırım

louis armstrong
ella fitzgerald
miles davis
chet baker
art blakey
frank sinatra

yine de hepsi birbirinden özel ve muhteşem müzisyenler. canınız sıkıldıkça ya da vakit buldukça rastgele açıp dinleyin herhangi birini. huzur, uzun vadede belki ulaşılması zor bir olgu olabilir ancak caz müzik bu realiteyi değiştirebilir.