Celal Şengör, Canlı Yayında Neden "Carl Sagan'ı S*ktir Et" Dedi?

Fatih Altaylı'nın sunduğu Teketek programında Celal Şengör'ün, tarihçi Emrah Safa Gürkan'a "Carl Sagan'ı s*ktir et" dediği anlar sosyal medyada gündem oldu. Kısaca açıklayalım durumu.

Olay şu şekilde


Neden böyle oldu?

celal şengör bu cümlenin ağzından çıkmasından önce, 30 dakika kadar, carl sagan ile ilgili fikirlerinin neden olumsuz olduğunu anlatmış, karşıt görüşleri dinlemiş, sonra kendisine söylenenlere istinaden başka örneklerle birlikte fikrini daha da açmış, sonunda konudan sıkılıp;

- carl sagan'ı s*ktir et (bu konu baydı)
- asıl şunları konuşalım

vurgusu yapmış olmasının bir önemi yok tabi.

sansasyon seviyoruz, gülüp eğleniyoruz.

Şengör'ün Carl Sagan hakkında neden olumsuz fikirleri var?

sagan'ın bazı kişiler tarafından sevilmemesinin sebebi bilim ile hayal dünyasını birleştirmesidir. kendisi salt bilim, eldeki kuramlar ve somut değerler yerine biraz hayal gücü kullanıp nelerin olabileceği ihtimallerini kurgulamaya girdiğinde konvansiyonel bilim adamlarının hoşlanmadığı bir şey yapar, sonra da lafı yer.

Ufak bir eleştiriyle bitirelim

celal şengör, programın devamında "popüler bilim okumuyoruz, kaynak eksik" de demiştir. carl sagan'a ait karanlık dünyada bilimin mum ışığı adlı kitaptan haberi yok sanırım. lise seviyesinde herkese mutlaka okutulması gereken, bilimsel yöntemin hurafeler karşısındaki önemini işleyen bir kitaptır.