Cep Telefonu Konusunda İnsanları İkiye Bölen Durum: Apple'dan Samsung'a Geçmek

Bunu yapan Sözlük yazarları anlatıyor.
Cep Telefonu Konusunda İnsanları İkiye Bölen Durum: Apple'dan Samsung'a Geçmek

Samsung savunan bir görüş

yaklaşık 12 senelik apple serüvenimi iphone 12'den samsung s23'e geçerek sonlandırmış bulunmaktayım arkadaşlar. yaklaşık 10 günlük kullanım sonucunda 1gr dahi pişmanlık hissi oluşmadı.

12 sene önce android telefonlar ile apple arasında inanılmaz fark vardı ancak günümüzde pek de bu farkın kalmadığını söyleyebilirim. android yazılımı da bu süreçte tıpkı ios'a benzemiş stabil bir hal almış. kullandığım s23 bataryası ve 120hz ekran resmen yağ gibi akıyor apple telefonlara bu iki konuda samsung fark atmış resmen. 120hz olayı geeeksiz ve abartılıyor sanıyordum kullanmadan önce ama gerçekten muhteşem bir olay. iphone 12 de 1 gün gitmeyen batarya s23'de 1,5 gün gidiyor. samsung switch uygulaması ile tüm mesajlar notlar whatsapp konuşmaları ios'tan androide kolaylıkla aktarılıyor. ülkemizde malum fiyatlara apple almak resmen enayilik arkadaşlar s23'e şans verin ne demek istediğimi anlayacaksınız. ilerde kasar mı şişer mi zaman gösterecek ama yedeklerden ötürü şuan telefonu 89 uygulama 7000 fotoğraf ve 300 video yüklü haliyle kullanıyor ve yorum yapıyorum.

kamera konusunda iphone 12 yi bırak 13'ü ezip geçiyor. iş arkadaşımdaki iphone 13 ile mukayese ettik kendisi bile inanamadı. kamerasının iphone 14 ile denk olduğunu düşünüyorum.

hah. beğenmediğim yönü var mı, var elbet. bunların başında ahize hoparlörü gelir. apple gerçekten bu konuda rakipsiz. face id, touch id de apple'da kesinlikle daha iyiydi. ancak aradaki fiyat farkını tolere edecek özellikler deği. iphone 14 128gb 45.000tl'ye satılıyorken s23 256gb 28.000 tl'ye satılyor. keriz olmayın arkadaşlar, arada 17.000 lira fark var. bu arada iki ürün yurt dışında hemen hemen aynı fiyatlara satılıyor. bu aradaki fiyat farkı bizim ülkemize özgü ne yazık ki. marka fanatiği olmaya gerek yok arkadaşlar, para kolay kazanılmıyor. söyleyeceklerim bu kadar.

hiç apple ürün kullanmamıştım...

ama birkaç ay önce sırf kitap/makale okumak için tablet alacaktım. e dayanıklı bir şey olsun deyip fazla düşünüp araştırmadan ipad aldım. şu bir kaç aylık süreçte o kadar pişman oldum ki anlatamam. arayüze bir türlü alışamadım onun dışında ek ekipmanlar için de her seferinde daha fazla para veriyorsun. kalemi tablet fiyatının yarısı neredeyse (samsung'un bedava ve daha çok işlevi var). bence ekran hızı/işletim vs de daha yavaş. ben apple kullanamayacağımı ve apple'ın safi zarar olduğunu düşünüyorum artık. sadece iphone telefonlar fotoğraf için alınabilir o kadar (fotoğrafçı değilim gerek yok). whatsapp gibi dünyaca yaygın bir app'in bile aplikasyonu yok. bu kadar kapalı bir sistem olamaz ya! en kısa sürede geçeceğim samsung'a :(

5 nedenden ötürü samsung'a geçeceğim

1. yıllar sonra istediğim müziği telefon zil sesi yapabilmek. (iphone’da da yapabiliyorsuncular gelecek siktirin amına koduklarım. bir şey için o kadar uğraşsam nükleer fizikçi olurdum)

2. rahat rahat telefondaki dosyayı, fotoğrafı kopyalamak. bir yerlere upload etmek zorunda olmamak.

3. güzel fotoğraflar çekmek. arkadaşlarımınki gibi ışıklı, ışıklı.

4. ekrandaki görüntüyü insan gibi samsung, lg vesaire televizyona aktarabilmek.

5. sürekli şarj aleti ile dolaşmamak.

Ortada bir yorumla bitirelim

apple'dan samsung'a geçmek, modele göre değişkenlik gösterecek olan bir durumdur. iphone standart ürün kalitesi sunar. iphone 8 ile iphone 7 aşağı yukarı aynı özelliklere sahiptir, açın bakın. tüm modellerinde kalite aşağı yukarı aynıdır. samsung'a gelecek olursak ürün kalite ve dolayısıyla fiyat yelpazesi çok daha geniştir. eğer note veya s serisine geçiyorsanız günümüzde hiç de öyle attan inip eşeğe binme durumu olmaz, mesela iphone 7'den s10 plus'a geçerseniz aksine eşekten inip de ata binme durumu yaşayabilirsiniz. ama iphone xr'dan vazgeçip samsung a30'a falan geçerseniz tam ters bir durum olur. bu kıyas biraz havada bir kıyas. doğru bir kıyaslama için samsung'un amiral gemileri s ve note serisinin özelliklerini bilmek gerekir.