Çernobil Faciası Sonrası Boşaltılan Hayalet Ukrayna Şehri: Pripyat

Çernobil Nükleer Santrali çalışanları için 1970 yılında kurulan ve 1986 yılındaki Çernobil reaktör kazası sonrası boşaltılan Pripyat şehrine biraz yakından bakalım.
Çernobil Faciası Sonrası Boşaltılan Hayalet Ukrayna Şehri: Pripyat
iStock.com

hala normalin çok çok fazla üstünde radyasyon seviyesine sahip olan, ancak bir gün mutlaka gidip gezmek istediğim yerlerin başında gelen hayalet şehir.

bir şehir düşünün ki sanki zaman durmuş, bir sabah insanların tümü terketmiş gitmiş, boş lunaparklar, etrafta 26 nisan 1986 tarhli gazeteler, paslanmış lenin heykelleri ve daha neler neler...

o boş şehir neler anlatır insanlara.. soğuk savaşı, 90'lara doğru göçmeye başlayan sovyet sistemini, öleceğini bile bile çernobil'e müdahele eden ve facianın büyümesini önleyen itfaiyecileri ve askerleri, büyük sovyet rüyasının çöküşünü...

iStock.com

life after people'da bu şehirle ilgili epeyce şey var ki bunlardan en çarpıcı olanı, o kadar yüksek radyasyona rağmen bitki yaşamının şehri ele geçirmeyi başarması heralde. 

sağdan soldan fışkıran ve 86'da ölüp kaskatı kesilmiş hayvancıkların iskeletlerini kaplayan ottan bahsetmiyorum. bir futbol sahasını ve tribünlerini kaplayan ottan ve tek bir tohum olmadan futbol sahasını küçük bir koruluğa çeviren ağaçlardan bahsediyorum. öyle de istilacı bi varlık bu bitki dediğin. ne güzel.

cernobil faciası sonrası boşaltılan sovyet döneminin örnek şehri, felakete 4 km uzaklıktaki, felaketin ertesi günü kiev'den getirilen 1000 otobüsle bir kaç saat içinde boşaltılan daha sonrasında ise yağmalanan günümüzde normalin hala 20-50 katı arasında radyasyonun etkisinde duran hayalet şehir.

iStock.com

ukrayna'da bulunan yeryüzünün en büyük hayalet şehri. 26 nisan 1986 yilinda çernobil nükleer santralinin reaktöründe yaşanan patlamadan sonra 10 kilometrelik "tehlikeli" çemberine giren 49 bin nüfuslu pripiat şehrinin sakinleri 30 saatlik bir çalışma sonucunda çevre illerden gelen otobüsler sayesinde boşaltılmış. bilim adamları tarafından şehrin 900 yıl daha bu şekilde kalacağını söyledikleri belirtilmekte... tüm radyoaktif partiküllerinin tamamen yok olması için, 48 bin yil geçmesi gerekiyor...

iStock.com

amerikan korku filmlerinde gördüğümüz terkedilmiş şehir olayının gerçekten yaşandığı yer.
insan pripyat resimlerine bakarken dalıp gidiyor, hüzünleniyor. hiç gitmediği ve hiç tanımadığı insanlar için üzülür mü insan. evet üzülürmüş.

radyasyon değeri 66 µr/h (mikro röntgen/saat) olan ölü şehir.

iStock.com

orada bulunan bu radyoaktif magmaya elephant's foot deniyor ve yaklaşanların ölümüne neden olacak kadar yüksek radyasyon barındırdığı için, bakanların hayatını kaybettiği medusa'ya benzetiliyor.

call of duty modern warfare'deki meşhur bölümü oynadığımdan beri, ghost townparçasını dinlediğimden beri, gitmek hatta mümkünse bir gece geçirmek istediğim şehir. sokaklarda eskimiş lenin heykelleri, yerlerde şehrin boşaltıldığı tarihe ait gazeteler... tek kelimeyle inanılmaz.

iStock.com