Çeşme'den 20 Dakikalık Mesafede Bulunan Sakız Adası'na Gideceklere Tavsiyeler

Sakız Adası'na nasıl gidilir? Sakız Adası'nda gezilecek yerler neresidir? Tüm bu soruların cevabı içeriğimizde.
Çeşme'den 20 Dakikalık Mesafede Bulunan Sakız Adası'na Gideceklere Tavsiyeler
iStock


sakız adası özellikle benim gibi ege bölgesi'nde oturanların akınına uğruyor

bunun birinci nedeni çeşme, bodrum vb tüm tatil beldelerinden çok daha ucuz ve kaliteli tatil yapılabilmesi, bir diğer nedeni ise schengen vizesi almak isteyenlerin giriş-çıkış yaparak yunanistan'dan rahat ve kolay vize alabilmesi sırf aldığı yunan vizesine giriş çıkış yapmak için sakıza giden ve bayılarak tekrar tekrar ziyaret eden bir sürü arkadaşım var.


sakız adası'na izmir'in çeşme limanından 20 dkda ulaşılabiliyor

üstelik gidiş-dönüş en pahalı feribot bileti 30 euro. turyol, ertürk ve sunrise firmalarının yaz döneminde her gün seferi oluyor. ben şahsen kış aylarında turyol'un yaz aylarında ise ertürk'ün feribotunu tercih ediyorum. ertürk hızlı feribot bileti 30 euro ve 20 dk sürüyor, turyol 25 euro ve 30 dk sürüyor. sunrise ise 22,5 euro ve 50 dakikada. seferler genellikle 10-20 dakika aralıklarla ve sabah ve akşam saatlerinde düzenleniyor. tüm firmaların seferlerine şu siteden bakabilir ve satın alabilirsiniz.


öncelikle belirtmek isterim ki ilk kez ziyaret edeceklerin kanısının aksine sakız adası çok büyük bir ada, bir o kadar da güzel

adanın popüler köylerini gezmek, güzel plajlarını ziyaret etmek için ya araba kiralamanız, yada günlük ada turlarına katılmanız gerekmekte. ada içi toplu ulaşım neredeyse yok gibi birşey. kış aylarında günlük 25, yaz aylarında ise 35€'ya rahatlıkla araç kiralayabilirsiniz, ancak arabalardan beklentiniz ulaşımınızı sağlaması dışında bir şey olmasın. lüks ve konforlu araç seçeneği neredeyse yok, tüm araba kiralama firmaları eski arabalarla hizmet veriyor, üstelik yaz aylarında önceden rezervasyon yaptırmazsanız ve feribottan geç inerseniz araba bulmanız son derece zor. adaya kendi arabanızla da gelebilirsiniz tüm feribot firmaları bu imkanı sağlıyor, diğer avrupa ülkeleri gibi uluslararası ehliyet ne kendi arabanızı getirirken ne de araç kiralarken istenmiyor. günübirlik ada turları diye bahsettiğim turlar ada merkezinden kalkıyor ama tur/feribot firmanıza önceden belirtirseniz sizi otelinizden almalarını da sağlayabilirsiniz. 3 farklı tur var bunlar güney ada, kuzey ada, batı ada turları önceliğiniz kesinlikle güney ada turu olsun. pyrgi ve mesta gibi önemli köyler bu tur kapsamında geziliyor ve gerçekten dünyada eşi benzeri olmayan yapılar. az biraz yurt dışını görmüş adaya beklentisiz giden hatta hor gören herkesin fikri bu köyleri gördüğünde bir anda değişiyor.


ilk kez sakız adası'na gidecek ve benim gibi sürekli gitme şansı olmayan, adada güzel zaman geçireyim tadı damağımda kalsın diyenler için benim önerim 2 gece 3 veya 3 gece günlük bir tur organize etmeniz

günübirlik gidip ben adayı gezdim diyenlere zaten hiç aldırmayın. benim eşe dosta önerdiğim ideal plan yaz aylarında gidiliyorsa karfas bölgesinde kalınması ve gidildiği ilk gün güney ada turuna katılınması. böylelikle hem adanın en güzel kültürel noktalarını ziyaret etmiş ve gerçekten öğrenerek gezmiş olursunuz hemde tur sizi dönüşte karfas'taki otelinize bırakacağı için transfer vs dertlerinden kurtulmuş olursunuz.

ikinci gün ilk günkü turdan ne kadar keyif aldığınıza bağlı olarak kuzey ada turuna katılarak kesinlikle görülmesi gereken nea moni manastırı ve terk edilmiş anavatos köyünü ziyaret edebilir ve öğle yemeğinizi avgonima köyünde oğlak çevirme yiyerek taçlandırabilirsiniz. eğer tur yerine araç kiralamayı seçtiyseniz yine bu rotayı izlemenizi buraları görmeden adadan ayrılmamanızı kesinlikle öneririm. otelinizin bulunduğu karfas bölgesi eşsiz plajlara sahip olduğu için yapacağınız bu tur sonrasında otele dönüp denizin tadınıda keyifle çıkartabilirsiniz.


üçüncü gün
ü araç kiralayarak plaj plaj gezmeye ayırmanızı şiddetle öneriyorum. özellikle siyah taşlardan oluşan volkanik mavra volia plajını ziyaret etmeli ve eşsiz berraklıktaki sularının tadını çıkartmalısınız. plajın taşlık olması ve restoran vs bulunmaması nedeniyle tüm günü burada geçiremezsiniz ama tadılması gereken güzel bir deneyim olduğuna emin olabilirsiniz. bugün için önerdiğim diğer plajlar sırasıyla ayia dinami, glari, lithi, komi plajları olacaktır.

eğer planınızı 3 gece 4 günlük yaptıysanız buna en çok da son gün sevineceksiniz. bu güne kadar hem en önemli kültür köylerini gezdiniz, hem de en güzel plajları keşfettiniz, restoranların yemeklerinin tadına vardınız. artık sakız adası hakkında güzel bir bilginiz var, eee biraz da yoruldunuz. son günü en beğendiğiniz plajda dinlenerek, en güzel restoranda güzel yunan mutfağına ve uzoya veda ederek geçirebilirsiniz.

yunan adasına gitmişken bir taverna eğlencesi yapmadan dönmeyeceğinizi tahmin ediyorum (hatta 1 yetmeyebilir) bunun için en iyi önerim sakız adası merkezini tepeden gören apomerosa gitmeniz. hem leziz yemekler, hem güzel yunan müziği, hem de süper bir manzaraya komik fiyatlara eğlenebilirsiniz. 


ada geneli için diğer önerilerimde şu şekilde

kahve için: flo cafe (yunanistan'da kahve kültürü muazzam)
gece hayatı için: sueno
öğle yemeği için: to tsikoudo
dondurma için: mesta köyü meydanındaki cafe

bu arada "hangi uzoyu içmeliyim" diye düşünüyorsanız büyük ihtimalle türkiyede konuştuğunuz herkes mavi veya yeşil barbayanni tavsiye edecektir ama bu sene yeni çıkan siyah olanı (barbayani değil kazanisto) sipariş edin, pişman olmazsınız.

yukarıda da belirttiğim gibi kış aylarında adayı ziyaret ederseniz kesinlikle ada merkezinde konaklamalısınız. aynı şekilde yaz aylarında seyahat edecekseniz kesinlikle ada merkezinde konaklamamalısınız :)

ada merkezi için en güzel otel chandris otel, hatta adanın en iyi oteli denilebilir. daha yakın kalitede daha iyi bir opsiyon arıyorsanız ada merkezine 5 dk mesafedeki grecian castle'ı deneyebilirsiniz. merkezde uygun fiyatlı opsiyon arayanlar için diana hotel en gözde opsiyon ama yer bulmak çok zor, benim önerim butik-pansiyon tipinde olan porto chios, ionia ve faidra üçlüsünden birisinde konaklamanız. tüm bu oteller son derece temiz ve çok merkezi konumdalar.

yaz aylarında ziyaret ediyorsanız birinci önceliğiniz karfas bölgesi olsun böylece denizin tadını doya doya çıkartabilirsiniz. golden sand, agean dream en popülerleri ve güzel oteller ama benim önerim erytha hotel. siyah taşlı mavra volia yakınlarındaki emporios bay hotelde yaz ayları için güzel bir seçenek.

Bu içerik de ilginizi çekebilir