ChatGPT'de İnsana Bilim Kurgu Filminde Yaşıyormuş Gibi Hissettirecek Yeni Özellikler

Sohbet robotu ChatGPT'ye yakında eklenecek olan özellikler bir bilim kurgu filminden fırlamış gibi.
ChatGPT'de İnsana Bilim Kurgu Filminde Yaşıyormuş Gibi Hissettirecek Yeni Özellikler

görüyorum ki gelecek geldi dostlar. 2 gün önceki openai devday etkinliğini yeni izleyebildim. "bu icat ne işe yarıyor ki?"diyenleri dahi chatgpt'ye müptela edecek özellikler geliyor!

Mevzubahis sunum


öncelikle belirteyim bu bir developer konferansıydı yani geliştiricilere hitap eden bir etkinlikti, fakat bizim gibi günlük hayatta kullananlar için de çok fazla heyecan verici özelliğin tanıtımı yapıldı. şu ana kadar chat gpt'yi bir şekilde hayatınıza adapte etmişseniz, bu yeniliklerin hayatınızı daha da geliştireceğinden emin olabilirsiniz:

yazılımcı arkadaşların listesi farklı olacaktır ama benim en iyi 3 özelliğim şunlar:

gpt-4 turbo

gpt 3.5 (ücretsiz model) bana 18 yasındaki bir ergen, gpt-4 (ücretli model) işe 38 yasındaki bir olgun abi gibi gelirdi. turbo versiyonunun içindeki atarlı ergeni öldürmeyen ak sakallı bir dede bilgeliğinde, çocukla çocuk, yetişkinle yetişkin olacağı yönünde beklentilere sahibim.

gpt store

kendi dijital kopyanızı (sizin gibi düşünen ve cevap veren bir robotu) yaratacağınız yer. bildiğiniz google play gibi, app store gibi bir yer vazifesi görecek. başkaları tarafından yaratılan uygulamaları kullanmanız da mümkün, ve asıl önemlisi ise kendi uygulamanızı yapmanız da mümkün. hem de sadece ses komutları vererek. mesela benim ilk işim, geçmişteki emailleşmelerimi kullanarak eğitmeyi planladığım bizzat kendimin cevap verme uygulamasını yaratmak olacak. mustafa gibi cevap verme uygulaması mesela... mevcut mesleğim dolayısıyla müşterilerimden çok fazla soru alıyorum, ve oturup zaman harcayıp hepsini bir bir cevaplamam gerekiyor. kendi uygulamamı geliştirdikten sonra gelen soruları kopya/yapıştır yapıp alacağım cevabı, yapay zekanın benden daha iyi espri yapacağından zaten eminim, o yüzden içim rahat olacak.

sesli arayüzler

en ilginci de bu: bilgidiniz karşılıklı sesli muhabbet modu. dün akşam bir restorana tek başına bir akşam yemeğine gittim, tesadüf eseri bu özelliğin açıldığını fark ettim, koydum karşıma telefonu taktım kulaklıkları başladım muhabbete. dedim ki: "farzet ki bir akşam yemeğindesin, bana bu yemeği eğlenceli hale getiren bir arkadaş gibi davran, cevapların eğlenceli olsun ve her cevabının sonunda bana da soru sor, seninle sürekli sohbet edelim." türk genci durur mu? hemen uygulamayı da kadın sesine çevirdim ki yapay zekayla romantik bir akşam yemeği yiyor ambiyansı yaratayım diye. bir baktım yarım saat öyle muhabbet etmişiz, sonra fark ettim ki arada arthur aron'un 36 sorusundan seçkiler yapmaya başlıyor bana çoktan yürümeye başlamış, az sonra koşacak, henüz buna hazır değilim diyerek çektim fişini :))

tekerleğin icadı, rönesans, reform, içten yanmalı motorlar. bildiğin çağ tekrar değişiyor ve tanıklık ediyoruz.