Christopher Nolan'ın, Hayalindeki Bond Filmini Çekmesi Neden Çok Zor?

Şu sıralar Oppenheimer ile gündemde olan Nolan'ın bir Bond filmi çekme hayalinin olduğu biliniyor. Ancak bu biraz zor... Neden mi?
Christopher Nolan'ın, Hayalindeki Bond Filmini Çekmesi Neden Çok Zor?

nolan, muhtemelen hayalindeki james bond filmini asla yapamayacak. nedeni şunlar:

james bond serisi ian fleming tarafından yazılmıştır, filmlerin yapıldığı ve dağıtıldığı stüdyo da mgm'dir. ama james bond'un telif hakları broccoli ailesine aittir ve bu aile bugüne kadar yapılmış tüm bond işlerine dahil olmuşlardır, kast seçiminden final cut'a kadar. onların izin vermediği, onaylamadığı hiçbir hamle yapılamaz.

nolan da pek çok ingiliz sinemacı gibi james bond hayranıdır çünkü bond büyük britanya için ulusal hazinedir. bond işlerinde çalışan pek çok insan kraliyetten sir ünvanı almıştır... yarı ingiliz olmasına rağmen nolan kardeşlerin de düşü sir ünvanı almaktır muhtemelen.

fakat; nolan otör sinemacıdır. syncropy isimli şirketi ile yaptığı filmlere kimsenin karışmasını istemez, warner bros şirketini bile bu yüzden bir kalemde sildi attı. kendisine açık çek verip "gel bizde çalış kar bile etme" diyen sony, netflix, amazon gibi şirketlere de hayır dedi bu sebeple. para nolan'ın umrunda değil çünkü kişisel serveti 1 milyar doları geçen birkaç sanatçıdan biri kendisi.

eğer broccoli ailesi nolan'a bond teklifi ile giderse asla tam kontrol vermeyecekler. nolan da şu saatten sonra asla kontrolü başkası ile paylaşmaz. bu tamamen kuvvetler ayrılığı olayı.

broccoli ailesi yüzyılın başında italya’nın calabria kentinden long island’a geliyor. koyu yeşil, kalın saplı sebzeyi üretmek için iki italyan sebzesini, karnabaharı ve rapiniyi ilk kez çaprazlayarak yeni bir sebze üretiyorlar çünkü halktan farklı bir şey yemek ve elit olduklarını hissetmek istiyorlar. ailenin atası giovanni broccoli. sebzeye soyadını veriyor... işte size brokoli sebzesinin onlara göre hikayesi.

böyle büyük iki ego, kendilerinden hiç taviz vermeyecek... çok zor.

kaynak