CIA'in Ruslara Sızmak İçin Kedileri Casus Olarak Kullanma Planı: Akustik Kedicik

CIA, 1960'larda Soğuk Savaş devam ederken Sovyet elçiliklerine yönelik casusluk operasyonları için daha önce hiç denenmemiş bir şeyi dener.
CIA'in Ruslara Sızmak İçin Kedileri Casus Olarak Kullanma Planı: Akustik Kedicik

1960'larda soğuk savaş devam ederken cia, kremlin ve sovyet elçiliklerine yönelik casusluk operasyonları için daha önce hiç denenmemiş bir şeyi dener; acoustic kitty (akustik kedicik) ismini verdikleri projenin gayesi düşmanlarını dinlemek amacıyla bir kedinin casus olarak eğitilmesinden ibarettir.

bu proje için seçtikleri kediye cerrahi müdahalelerle birçok donanım eklerler. kulak kanalına bir mikrofon, kafatasının dibine ufak bir radyo vericisi, kuyruğuna bir anten gibi vücut modifikasyonlarıyla kedi çevresindeki sesleri kaydedebilir ve iletebilir hale gelir.

bir sorun ortaya çıkar; kedi acıktığında dikkati dağılıyor ve yapmakta olduğu şeyi bırakıp, yiyecek arayışına giriyordur. bu durumun görevlerde risk teşkil edeceğini düşündükleri için kedinin açlığını hissetmesini engelleyecek bir modifikasyona da giderler. eski bir cia ajanı olan victor marchetti'ye göre proje toplamda 20 milyon dolara mal olur.

artık hazır olduğu düşünülen akustik kedinin ilk görevi, washington dc'de bulunan sovyet elçiliğinin yakınındaki bir parkta iki kişiyi gizlice dinlemek olarak belirlenir. planın bir parçası olarak bölgeye bırakılan kedi neredeyse bırakılır bırakılmaz oradan geçen bir taksi tarafından ezilir ve hayatını kaybeder.

1967'de iptal edilen proje, cia'in en büyük başarısızlıklarından biri olarak lanse edilse de cia araştırma görevlilerinin kapanış notunda projenin kedilerin kısa mesafeler katetmeleri için eğitilmeleri konusunda başarılı olduğu fakat yabancı bir ortamdaki çevresel ve güvenlik faktörleri nedeniyle casusluk için kullanılmalarının pratik olmadığı belirtilir.

bu projenin detayları 2001'de halka açılan bazı cia belgelerine dayanmakta olup, 2013'te konu hakkında bir demeç veren eski cia teknik servis ofisi direktörü robert wallace'a göre kedi ezilerek ölmemiş, başarısızlığı üzerine cerrahi operasyonlarla eski haline döndürüldükten sonra normal, mutlu bir hayat yaşamıştır.

kaynak