Çin'de Bulunan Gizemli Anlong Piramitleri: Doğal mı, İnsan Yapımı mı?

Çin'in Guizhou eyaletinde bulunan Anlong ilçesindeki piramit benzeri dağlar, görenleri şaşkına çeviriyor.
Çin'de Bulunan Gizemli Anlong Piramitleri: Doğal mı, İnsan Yapımı mı?
China Daily

güneybatı çin'in guizhou eyaleti, anlong ilçesine gitseniz ya da durun şu fotoğrafa bir baksanız ne düşünürdünüz?

hemen söyleyeyim; mısır piramitlerine ne kadar benzediğini düşünecektiniz ve acaba çin'de, mısırlılara benzeyen bir uygarlık mı bulundu acaba diye soru işaretine kapılacaksınız. işte bu görüntüler dünyada bunların kökenleri hakkında çevrimiçi bir tartışmaya yol açtı diyebilirim. anlayacaksınız ki yalnız değilsiniz.

China Daily

neyse bu kadar vıdı vıdıdan sonra hemen konumuza girelim. başta da dediğim gibi bazıları bu oluşumların insan yapımı olduğunu ve potansiyel olarak eski imparatorların mezarlarını gizlediğini öne sürerken, diğerleri bunların her zaman olduğu gibi uzaylılar tarafından yaratıldığına inanıyor. ancak gerçek, aynı derecede şaşırtıcı olsa da, bilim insanlar bu oluşumların sıradan ve doğal olduklarını söyledi.

--- spoiler ---

guizhou normal üniversitesi'nden jeolog profesör zhou qiuwen'e göre, piramit benzeri bu dağlar ne insan yapımı yapılar ne de antik mezar alanları . bunun yerine, doğanın sanatının dikkate değer örnekleridirler.

--- spoiler ---


işte aslında bu fotoğraflardaki yapılar, çözünebilir karbonat kayaçlarının çözünmesiyle şekillenen bir manzara olan karst topografyasının bir parçasıdır. bu koni biçimli zirveler, doğal kaya oluşumlarının zamanla çözünmesinin sonucudur.

yani suyun dikey olarak yaptığı erozyon sonucu, orijinal geniş kaya yüzyinin bağımsız birimlere bölünmesiyle ve bu aşınma süreci devam ettikçe, üstteki kayalar önemli ölçüde çözünmeye maruz kalırlar. suyun akış şekliden dolayı tabandakiler nispeten daha az etkilenirken, bu da daha geniş tabanlara ve üzerinde keskin zirvelerin oluşmasına neden olmuştur. yine bu jeolojik süreçler, katmanlı kayaları daha küçük bloklara ayırarak insan yapımı yapılar şeklinde görünmesine yol açmıştır.

işte dünyada ki bu iklim ve jeolojideki periyodik değişikliklerden etkilenerek belirgin katmanlar oluşturmak üzere yeniden kristalleştiği deniz ortamında oluşurken 200 milyon yıldan daha eskiye yani erken-orta triyas dönemine kadar gittiğini bilmekteyiz. anlayacağınız doğanın bu güzellikleri hiç de kolay oluşmamışlardır.

kaynak1