Çin'de İcat Edilen Dünya Tarihinin İlk Ateşli Silahı: Huochong

Tarihte kullanılmış ilk ateşli silah için 9. yüzyıla gidiyoruz. İlk ateşli silah ne zaman, kim tarafından icat edildi?
Çin'de İcat Edilen Dünya Tarihinin İlk Ateşli Silahı: Huochong

huochong, barutun kullanımının keşfinden sonra ortaya çıkan ateşli bir silah türüdür. çin'de yaklaşık 9. yüzyılda geliştirilmiştir ve kelime anlamı olarak "ateşli ok" veya "ateşli ok fırlatan silah" anlamına gelmektedir.

erken tasarımlarda, huochong, barutlu patlayıcı madde kullanılarak oluşturulmuş bir tür oktu. barut yatağına yerleştirilmiş bir fitil ateşlenerek, barutun yanıcı gazı serbest bırakılarak ok ateşleniyordu. daha sonraki tasarımlarda, barutun yanıcı gazı, silindir şeklindeki bir hazne içinde tutuldu ve bir çekiç vasıtasıyla hazneye bastırıldığında, gaz serbest bırakılarak mermi ateşleniyordu. bu tasarım, daha sonra mızrak benzeri bir silah olan "pen huo chong" da kullanıldı.


tarihteki ilk ateşli silahlar arasında bir ilk olarak gösterilen huochong, barutun kullanımının erken bir örneği olarak karşımıza çıkmaktadır. bu silah, çin'de savaş aracı olarak kullanıldıktan sonra zamanla geliştirilerek, daha sofistike ateşli silahların temelini oluşturmuştur. kullanıldığı dönem açısından inceleyecek olursak huochong'un ateşlediği mermi veya okların çeşitleri o dönemdeki teknolojiye göre sınırlıydı ve daha sonraki ateşli silah tasarımları ile karşılaştırıldığında oldukça basit kalmaktaydı.


fakat her ne kadar ilkel bir saldırı aleti olarak karşımıza çıksa da ateşli silahların tarihi ve teknolojik gelişiminde önemli bir rol oynayan en erken örneklerinden biri olması sebebiyle günümüz modern ateşli silahlarının kökenini oluşturmuş ve bu alanda ciddi bir ışık olmuştur.

wiki