Cinsiyet Değiştirme Ameliyatıyla Vajina Nasıl Elde Edilir?

Sözlük yazarı "ornette", ameliyatla kadın olmak isteyenler için uygulanan değişim sürecini anlatıyor.
Cinsiyet Değiştirme Ameliyatıyla Vajina Nasıl Elde Edilir?
iStock.com


cinsiyet değiştirme ameliyatları psiko-sosyal açıdan oldukça riskli ameliyatlardır. ameliyata giren erkeğin, bir daha ideal cinsel doyuma ulaşamayacağını bilmesi gerçekten akıllıca/yararlı olur. çünkü erkeğin g noktası olan prostat üzeri parasempatik uyarım mekanizması kalsa da, tetikleme mekanizması yok olur. dilerseniz araştırmalarım sonucu bu ameliyat nasıl yapılıyor? aktarayım sizlere..

- öncelikle penis tamamen alınmıyor, bir miktarı kalıyor ve biraz daha derine implante ediliyor ki clitoris oluşturulabilsin. eskiden clitoris penisten yapılmadığından (muhtemelen tanınmış ünlümüzde de yapılmamış olmalı.) ereksiyonu imkansızdı. zamanla bu olay güncellendi. 


- testisler, raphe scrotiden (hani testislerin ortasında çizgi gibi bir bölüm olur ya, orası işte) ayrılırlar ve içlerindeki yumurtalıklar, epididymis, ductus ejaculatorius vs. erkek üremeye dahil sistemler alınır. vazektomi de olmuş olur haliyle.

- testislerin açıldığı bölgede, buraya vagina şekli verilmesinde yardımcı olan (bkz: excavatio rectovesicalis) bulunur. burası bir çıkmazdır ve biraz ilerletilerek 12-13 cm.’lik bir penisin girebileceği bir vagina yapısı oluşturulur.

- glandulae bulbourethrales (cowper bezleri) bu yapının yanlarına taşınır. olası bir penis giriminde buradaki pleksusla az da olsa salgı yapar (yani ne mi olur? boşalmadan önce salgılanan seminal sıvı aynı şekilde yapay vaginanın kayganlaştırılmasında kullanılır. işlev değişikliğidir sadece.)


- peki ya testis derisi? öncelikle iyi bir lazerli epilasyon yapılır, ardından burası uygun şekillerde bükülerek ve kıvrılarak labia majora (yani vagina etrafındaki büyük dudaklar) oluşturulur.

- evet, artık urethra da kısaltılır. çünkü çıkması için uzun bir yol yoktur artık, iş yapay vaginanın üst kısmına urethranın pars muralisini entegre etmeye kalmıştır. bu da pek zor olmasa gerek.


- vagina genişliği açısından, testis ve anus arasındaki o boşluk biraz biraz daha daralır. daraltılmasının amacı, bir erkeğin pelvis kemiklerinin bir kadınınkiler gibi olmayacağı gerçeğidir. sonuçta kadınınkiler gibi zarif olmak gerçekten zordur.

- hanımefendiye geçmiş olsun denir ve uygun ilaç tedavisi uygulanır, bir-iki haftalığına pansuman yapılır, foley sonda da çıkınca taburcu edilir.