Cinsiyet Oranı Dengeli Olmasına Rağmen Neden Bir Kadına Yüzlerce Erkek Yürüyor?

Nüfusumuzdaki cinsiyet oranı dengeli olmasına rağmen neden bir kadının sosyal medya hesabına binlerce mesaj yağıyor? Evet sadece bizde değil, bütün dünyada talep gören taraf kadınlar ancak ülkemizin sosyal hayatında bunun ötesinde bir şeyler var sanki...
Cinsiyet Oranı Dengeli Olmasına Rağmen Neden Bir Kadına Yüzlerce Erkek Yürüyor?
iStock

dengeli nüfusa rağmen 1 kadına 100 erkeğin yazması durumunun altında ciddi sosyolojik bir problem yatıyor aslında: ülkede kadın erkek dengesi sayıca eşit görünüyor olabilir ama sosyal hayatta kadın sayısı erkek sayısından çok çok daha az. yani ülkede çoğu kadın sosyal hayattan soyutlanmış durumda ama erkekler bu konuda çok daha özgür. mesela, muhafazakar bir ailede kız çocuk doğru düzgün sokağa bile çıkamıyorken erkek çocuk gönlünce gezebiliyor.

youtube'da istanbul hakkında bir bbc belgeseli izlemiştim. 90'lı yıllarda çekilmiş. muhabir taksimdeki meyhaneleri geziyor ve müşterilerin hepsinin erkek olduğunu görünce soruyor "eşiniz nerede?" diye ve aldığı cevap hep aynı: "evde."

kaçınızın kız kardeşi dışarı çıkıp eğlenip gece geç saatlerde eve dönebiliyor? ama siz yapabiliyorsunuz değil mi? işte bu yüzden bir mekana gittiğinizde erkek sayısının kadın sayısına göre çok çok daha fazla olduğunu görüyorsunuz. bu yüzden gece kulüplerine, turistik otellere vs. damsız kabul etmiyorlar. çünkü bunu uygulamazlarsa askerlik şubesine dönüyor ortam. adamın kız kardeşi, eşi evde dizi izlemekten başka bir şey yapamıyorken adam kulübe girmeye, erkek erkeğe tatile gitmeye çalışıyor.

sensation white istanbul partisi buna güzel bir örnek teşkil etmişti. girişte sayıca cinsiyet eşitliği aranmayınca durum aşağıdaki gibi olmuştu. bu partiye katılan erkeklerin kız kardeşlerinin de evde survivor falan izlemekte olduğunu tahmin etmek zor değil, yani adamlar dışarıda eğleniyor, başka kadınlara salça oluyor falan ama kız kardeşleri, eşleri evden çıkamıyor...


sosyal medyada da mesela başı açık, profili açık, modern giyimli bir kadın, muhafazakar giyimli bir kadına göre çok daha fazla mesaj alıyor. mesaj gönderenler içinde muhafazakar erkekler de var tabii ki, bir engel yok onlar için. yani ortalıkta çok sayıda erkek var ama yazılacak kadın sayısı çok az. dolayısıyla dengeler bu şekilde bozuluyor bir tarafa doğru.

yani işin özü şu ki: türkiye'de çok büyük bir kadın nüfusu sosyal hayatta yok, sokaklarda yok, cafelerde yok, sinemada yok, kulüpte, barda yok. kadın oranı nüfus olarak %50 belki ama dışarıya çıktığınızda bu oran %10 bile değildir.

Başka bir görüş de şu şekilde

dengeli nüfusa rağmen 1 kadına 100 erkeğin yazması, nüfusla alakası olmayan bir durumdur.

siz sanıyor musunuz ki her kız günde onlarca mesaj alıyor? 100 tane erkek aynı kıza yazdığı için sorun ve dengesizlik oradan kaynaklanıyor (ha 1 erkeğin 100 kadına yazması durumu da var tabii ama o ayrı)...

belli başlı öne çıkmış tipte kızlar var sosyal medyada. bu tipler ön planda olmayı seven ilgi manyakları oluyor genelde ve bizim erkekler de kendini göstermek istemeyen, sosyal medyada bu kadar ön planda olmayı rahatsız edici bulan ya da sosyal medya kullanmayı tercih etmeyen kızlara yürüyemediği ya da keşfedemediği için ön planda olan kız vasat bile olsa o hatun kişisinin dm kutusunda bir yığılma meydana geliyor doğal olarak.

yani öyle hatunlar var ki reel şartlarda pek ilgi toplayamayacak insanlarken sosyal medyada adriana lima gibi bir imaj yaratmış dm’lere yetişemiyor bazı hatunlar da var ki bu sıradan kızlarla kıyaslanamayacak derecede üst düzey ama erkeklerle etkileşimi az olan.

olay bence tamamen sosyal medya profillerinden ve etkileşimlerinden ibaret.