CM Efsanesi Maxim Tsigalko, Oyunda Neden Bu Kadar Yetenekliydi?

Championship Manager oyununun efsanesi Maxim Tsigalko, 25 Aralık 2020 tarihinde (bugün) 37 yaşında hayatını kaybetti. Bu oyunu oynayanlar için adeta bir efsane olan ancak gerçek hayatta kariyeri oyundaki gibi parlak olmayan Maxim Tsigalko, CM'de neden bu kadar yetenekliydi?
CM Efsanesi Maxim Tsigalko, Oyunda Neden Bu Kadar Yetenekliydi?

championship manager 01/02 oyununun baş kahramanı belaruslu maxim tsigalko, 25 aralık 2020 tarihinde henüz 37 yaşındayken hayatını kaybetti. 

oyundakinin aksine, gerçek hayatta hiçbir zaman çok iyi bir kariyere sahip olamadı tsigalko. 138 maçta 58 gol gibi bir istatistikle futbol hayatını noktaladı. peki championship manager oyununda neden bu kadar iyiydi? 


hani bir deyiş vardır, "zaman mı adamı yaratır yoksa adam mı zamanı?" diye. tsigalko'yu bu deyişten çekip çıkartan, ona belki de hayatının dokunuşunu gerçekleştiren, oyundaki belaruslu oyuncuların potansiyellerini belirleyen antonio poutillo şöyle söylüyor:

"o zamanlar gençtim ve belarus’taki futbolun geleceği olduğunu düşünüyordum. oyuncuların yeteneklerini belirlerken koyabileceğiniz puanlamalara sınır yoktu. tsigalko’yu çok sevmiştim. hızlı, golü koklayan birisiydi. üst düzey bir oyuncu olmak için ihtiyaç duyulan her şeye sahipti. aynı zamanda izlediğim milli maçta ondan çok etkilendim ve bu yüzden itibar puanını yüksek koydum. oyun piyasaya çıktıktan kısa bir süre sonra forumlarda hakkında konuşmalar başladı. onu çok düşük ücretlerle alabiliyordunuz ve her maç gol atma garantisi vardı"


gerçekten de öyleydi. tsigalko'nun bir sezonda 80-90 gol istatistiklerini bizzat kendim deneyimledim. tabii oyunu oynayanlar hep ileride gerçek hayatta bir yıldız olacak temennisinde olsalar da hiçbir zaman oyundaki popülaritesinin yanından dahi geçemedi. hatta 26 yaşında yaşadığı sakatlıktan dolayı futbol hayatı sona erdi.