Coca-Cola, Bir Zamanlar Kolanın İçine Kokain mi Koyuyordu?

Twitter'ı satın alan Elon Musk'ın attığı "İçine kokaini tekrar koymak için Coca-Cola'yı satın alacağım" tweeti milyonlarca etkileşim aldı ve Coca-Cola'nın bir zamanlar kolaların içine eser miktarda kokain eklediği konusu yeniden gündeme geldi.
Coca-Cola, Bir Zamanlar Kolanın İçine Kokain mi Koyuyordu?

coca-cola'nın ismi kokainin hammaddesi olan koka yaprakları ile kola fındıklarından gelmektedir. 19. yüzyılın eczacılık trendi olan; mideye, hazımsızlığa ve yorgunluğa iyi gelen şerbet furyasından çıkmıştır coca-cola. bu gibi semptomlara iyi gelmesi için zihin açıcı, kuvvetlendirici içerikler kullanılmıştır. içeceğe tadını veren baskın aromalar da bunlardır.

Koka yaprakları

orijinal tarifteki şurup için galon başına yaklaşık 140 gram eklenmesi gereken koka yaprakları hususunda; şirket 1903 yılına kadar taze yaprak kullanmış, 1903'ten itibaren ise kokaini fabrikada alınmış yaprakları kullanmaya başlamıştır. (coca-cola'yı geliştiren asa candler, değiştirdiği kendi tarifinde bu oranı onda bire kadar azaltmış.)


1911 yılında bununla yetinmeyen abd hükümeti, coca-cola'dan kafeinin de çıkartılmasını sağlamak için dava açmış; mahkeme, şirket lehine karar vermiş ve ancak kafeinin bağımlılık yapıcı özelliği yüzünden ürünün içindekiler kısmına yazılması zorunluluğu getirilebilmiştir.


günümüzde abd'deki koka yaprağı ithal etmeye yetkili tek firma olduğu söylenen stepan company, peru'dan ithal edilen yaprakları new jersey'deki tek bir fabrikasında işleyip, kokaini ilaç sektöründe kullanmak için ayırıp, içinde artık etken madde namına bir şey kalmamış koka yaprağı ekstraktını coca-cola'ya satıyordu.

not: coca-cola company, tüm bu iddiaları reddetmektedir.

kaynak 1, kaynak 2