Coca-Cola'nın Tahmin Edilenden Oldukça Farklı Olan Yönetim Kurulu ve Hissedarları

Coca-Cola'nın din ve ülke konu edilerek protesto edilmesine bayağı alıştık. Sözlük yazarı "sylarcan", kaynaklarla birlikte bu durumu açıklığa kavuşturmuş.
Coca-Cola'nın Tahmin Edilenden Oldukça Farklı Olan Yönetim Kurulu ve Hissedarları
iStock

lan biri bizi feci trollüyor heralde ama dur bakım. başka türlü bu kadar kalın kafalılık açıklanamaz. "coca cola israil malıdır" ne demek ya? coca cola halka açık çok uluslu bir şirket. di mi?

1- ceo'sunun türk olması israil malı olmadığını göstermez demişsiniz, doğru, göstermez; türk malı olduğunu da göstermez, binaenaleyh coca cola kimsenin malı değildir.

Muhtar Kent

2- halka açık olması sahibinin israilli olmadığını göstermez demişsiniz, doğru, göstermez; türk olmadığını da göstermez; binaenaleyh coca cola'nın bir sahibi yoktur. sahibi hissedarlarıdır. bak adamın gol diyor:

http://www.coca-cola.co.uk/…-coca-cola-company.html

belki bu hissedarlar yahudi diyelim, toplamışlar hisseleri şirketi kontrol ediyorlar. en azından mantıklı bi teori üretmeye çalışıyoruz. şirketin büyük hissedarlarına bakalım:

http://finance.yahoo.com/q/mh?s=ko major holders

elinde en fazla coca cola hissesi tutan gerçek kişi, amiyane tabirle 'insan' 327,366 hisseye sahip. tüm şirketin %000001'ine falan geliyor. ikinci büyük bireysel hissedarı da bizim türk, muhtar kent.

hisselerin çoğu yatırım şirketlerinin, trust fonlarının falan elinde. en fazla hisse sahibi şirkete bakalım, %9.10 hissesi var. holding kimin? warren buffett. gene amerikan, yahudi değil, israil'li de değil. zaten israil'li olsa bile %9 hisseyle şirket mirket yönlendirtmezler adama.

Warren Buffet

noldu şimdi? hissedarlar gizli yahudi değil, ceo şirketin sahibi değil, olsa bile o da yahudi değil. var mı elimizde başka bir seçenek? "bu paralar nereye gidiyor?"

3- coca cola'nın geçen sene ne kadar kâr ettiğini, bu kârını nerelere harcadığını merak ediyorsanız sizi şöyle alıyoruz: http://www.coca-colacompany.com/…ancial-ınformation

sizin 'ben dedim oldu' stayla iş yaptığınız gibi olmuyor bu işler tabii, adamların her boku şeffaf, girip bakıyorsun. aha adamların yönetim kurulu, şirketi bunlar kontrol ediyor, parayı bunlar harcıyor: http://www.coca-colacompany.com/…board-of-directors

bunların başkanı da türk asıllı amerikalı. gene yahudi değil.

Coca-Cola Company

yani şirketin çalışma şekli belli

hissedarlar (israil kontrolünde değiller) sermayeyi yatırıyor

yönetim kurulu (israil kontrolünde değiller)

ve ceo (israil kontrolünde değil) şirketi, yönetimini, sermayesini, harcamalarını gelirini giderini yönetiyor. gördüğünüz gibi işin içinde israil yok.

hayır hobi olarak boykot gene edin, etmeyin demiyorum da; şimdi nasıl yahudi şirketi oluyor bu adamlar, siz bana onu anlatın.