Çocukluğumuzun İki Kahramanı: Mario ve Kardeşi Luigi Hakkında Bilinmeyenler

Atarilerimizin vazgeçilmezi Super Mario oyununun iki karakteri Mario ve Luigi hakkında bazı az bilinen gerçekler.
Çocukluğumuzun İki Kahramanı: Mario ve Kardeşi Luigi Hakkında Bilinmeyenler

Mario

nintendo'nun meşhur mario'sunun kırmızı olmasının sebebi, zamane oyunların grafiklerinde haliyle düşük çözünürlük ve renk derinliği olduğundan, karakterin arka plan ile iyi bir kontrast sağlamasıymış.

şapka takmasının sebebiyse, çizerin saçla uğraşmak istemesi, ayrıca bu şekilde mario zıplarken, koşarken saç animasyonu yapmasına gerek olmamasıymış. adama şapka da takınca "insan" olduğu daha rahat anlaşılsın diye, burnu büyük çizilmiş ve hemen altına bir de bıyık eklenmiş. özellikle büyük burun ve bıyık, ağız ve mimik hareketleri çizmekten yırtmasını, buna rağmen "insan mizacı" yakalamasını sağlamış.

aslında mario, ilk başta yer düzleminde iki boyutlu (pacman gibi) bir platform oyunuyken "iyi de variller üstüne gelmeye başlayınca naparsın? zıplarsın!" mantığıyla, yer düzlemine dik (bildiğimiz mario gibi) bir platform oyunu haline çevrilmiş. sonuçta karakter zıplayabiliyormuş. zıplayabildiği için de oyunun adına başta jumpman denmiş.

karakterin adına da mr. video denmiş, oyunun yaratıcısı  yaptığı bütün oyunlara bu karakteri ekliyormuş. ancak o dönemde nintendo firmasının abd'deki deposunun açgözlü bir sahibi varmış. adam ille de kiramı ödeyin demiş, bunlar "ödeyecez abi valla billa" diye ikna ederken herifin adını koymuşlar. herifin tam adı mario segale. sonunda bizim mario "marangozcu bir işçi olarak" oyunda yer almış. ancak efsane mario (mario bros.) çoğunlukla yer altında geçtiği için, bari mario'nun mesleği muslukçuluk olsun denmiş.

bu arada oyunun yaratıcısı, "mario değil de mr. video ismiyle kalsaydık öylece unutulup gidecek bir karakter olurdu." diye de kabullenmiş durumu.

nintende hiçbir zaman mario'nun tam adını açıklamamış, sadece "mario mario" olmadığını (soyadının da mario olmadığını) ifade etmiş.

Luigi

mario'nun yaratıcısı, joust isimli oyundan "baş karakterin bir ikincisi olsa da insanlar sırayla oynasa" ilhamını alıp, ikinci bir karakter yaratmaya karar verir. işte bu karakter, luigi'dir. luigi, hikayeye göre mario'nun küçük kardeşidir, mario bros. oyununda ortaya çıktığı için (donkey kong'da değil) o da abisi gibi muslukçudur.

mario'nun çizimindeki sebeplerin tamamen aynısından dolayı, (bkz entry'nin başındaki bkz) luigi de aslında mario'yla tamamen aynı, sadece farklı renklerde tasarlanmıştır. luigi'nin mario'dan daha uzun, daha sıska olması sonraki oyunlarda (ikinci mario'da) ortaya çıkmıştır. tabii ikinci mario yayınlanmadan önce bir sürü poster, oyun kartı vs.'de de bu şekilde resmedilmiştir.

nintendo, karakterlerim isimlendirilmesinde çeşitli şartlar koşarmış, tabii ki marka değeri yaratabilmek için. mario ismine karar verildikten sonra (yine bkz baştaki bkz) diğer karakterin isminin ne olacağına karar verilirken, abd'deki nintendo merkez binasının yakınındaki "mario & luigi's" isimli pizzacıdan esinlenmişler.

ayrıca şunun da farkına varmışlar, japonca'da ruiji sözcüğü, "benzer" anlamına gelmektedir. luigi de mario'nun tıpkısı gibi çizildiğinden fonetik olarak da uygun bir isim olduğunu düşünmüşler.