Çocukluktaki Bayramları Hatırlatan Bayramı Bayram Yapan Bir Ritüel: Kapıya Gelen Çocuklar

Bayramların olmazsa olmazı şüphesiz kapıya gelen çocuklar... Şeker, çikolata veya harçlık isteyen çocuklar bayramı bayram yapanlardan. Zaman zaman çok geliyor olsalar da gelmediklerinde de bayramı eksik hissedebiliriz. Sözlük yazarı "sicarken ilham gelen dahi" bunu yaşamış, dinliyoruz.
Çocukluktaki Bayramları Hatırlatan Bayramı Bayram Yapan Bir Ritüel: Kapıya Gelen Çocuklar

ilk 2 bayramda kimse kapımı çalıp şeker istememişti.

bu duruma istanbul’da geçirdiğim 4 yılın sonunda alışmak zorunda kalmıştım ama yeni taşındığım bu semtte diğer semtlere göre ‘eski bayramlar’ geleneğinin çok daha az olduğunu bilmek içimdeki heyecanın sönmesine yetmiyordu.

tüm bayramı evde geçirdiğim halde kapıma kimse gelmemişti. gerçi önceki 8 bayramdan acı bir biçimde tecrübe edinmiştim alınan şekerlerin kullanılamayacağını. benim de şekerle aram pek yoktu. bu yüzden artık şeker almayı da bırakmıştım.

sonraki bayramda aynı şekilde yalnız geçmişti geçti.
ist.da komşuluk ilişkisi gibi bir kavram yok. hele bekar/öğrencileri kimse komşu olarak bile görmüyor. bu çok umrumda değildi aslında benim için önemli olan çocukluğumdaki bayramları hatırlatan ve bayramı bayram yapan şeker toplama ritüeliydi.

bir sonraki bayram(oturduğum semtteki 3. bayram) kapı çalındı. diafonda “kim o?” soruma verilen “bayramınız kutlu olsun” cevabıyla içime neşe dolmuş ve tek basışta sorunsuz açılıyor olmasına rağmen garantiye almak için defalarca otomatiğin düğmesine basmış ve kapıya dikilmiştim.
 
çocuk kapıya gelip “bayramınız kutlu olsun” deyince evde artık şeker almayı bıraktığım için şeker olmadığını hatırlamış ama bu fırsatı kaçırmamak için çocuğa para vermiştim. sanırım bu ikimize de mutlu etmeye yetmişti.

bir sonraki bayram yine ve sadece o çocuk geldi. bu defa tedbirliydim, şeker almıştım. o’ndan başka kimse şeker toplamaya gelmeyeceğini bildiğim için tüm şekerleri o’na verdim. çocuk 3. yıl yanında 6 yaşlarında (sanırım) kardeşini de getirmişti. bu, mutluluğumun iki katına çıkmasını sağlamıştı.

şimdi oturduğum semtteki 7. yılıma giriyorum. bugün geleceğinden hiç şüphem yok.

dün gece marketten şekerlerini aldım ve bekliyorum çocuk. bu defa adını da öğrenmek istiyorum.
artık senden “çocuk” diye bahsetmek istemiyorum!