Çoğu Bilim Adamının Dünyanın 8. Harikası Olarak Nitelendirdiği Adacık: Mont Saint-Michel

Fransa'da Normandiya ve Bretagne bolgelerinin sınırında bulunan dünya harikalarından biri Mont Saint-Michel'i gelin biraz yakından inceleyelim.
Çoğu Bilim Adamının Dünyanın 8. Harikası Olarak Nitelendirdiği Adacık: Mont Saint-Michel
iStock.com

nevi şahsına münhasır kale, şapel, köy. su gelir ada olur, su çekilir çimenler biter koyunlar gelir otlar çevresinde.

adından da anlaşılacağı gibi melek mikail'e adanmıştır. yüzyıl savaşları sırasında bölgede ingilizler tarafından işgal edilmeyen tek kale veya köy olan mont saint michel'in savaşçı melek mikail tarafından korunduğuna karar verilmiş. bu sebeple, yüz yıllar sonra da olsa adanın tepesindeki şapelin kulesinin ucuna elinde kılıçla gökten inen bir mikail heykeli konmuş. hatta katoliklerin elindeki tek savaşçı melek olan mikail, zamanında, mont st. michel'in ingilizlerin eline geçmemesi sebebiyle sembolleşerek protestanlara karşı yürütülen karşı devrimin de sembolü olmuş.

iStock.com

1863'te devrimin etkisiyle dini değerini yitiren şapel hapishane olarak kullanılmaya başlanmış. yetkililer 11 yıl sonra suyun çekilmesiyle tepenin ada niteliğini kaybettiğini ve mahkumların kolayca kaçabileceğini farketmiş olacak ki 1874'te tarihi eser olarak sınıflandırılmış ve restorasyon-koruma programına alınmış. 1979'da da unesco dünya mirası alanı ilan edilmiş.

bugün neredeyse bütün olayı turizmdir. rennes'den mont saint michel'e düzenli otobüsler kalkar. rennes'e de trenle ulaşmak gayet kolaydır.

tepenin anakaraya bakan yamacının tümne yayılmış yılansal labirent merdivenlerle kalenin tepesine çıkılabilir. tuhaftır, her yer surdur, tepesi dev bir balkon gibidir. okyanusun içine kurulmuş olmasından olacak, kafanızı duvarlardan azıcık dışarı uzatınca aşağıdan yukarı doğru esen rüzgar sertçe suratınıza çarpar.

iStock.com

artık asfalt bir yol ile anakaraya sürekli şekilde bağlıdır kendisi. çok güzeldir, batı fransa'da, fransa'da, avrupa'da hatta dünyadaki en sıradışı kalelerden biridir. ayrıca bu ada orta çağsal bir köy de barındırır, şapel bu tepenin ucundaysa etekleri de bir köydür. içinde hosteller oteller bile vardır. tabii bir orta çağ köyünde kalmak pahalıdır haliyle. isteyen alır içkisini, sahilinde sabahlar tabii, kime ne.

işte böyle de aşmış bir yerdir.

gittiginiz gune ve saate gore yarimada ya da ada olabilecek bir dogal guzelliktir. 

plajindaki egim yataya cok yakin oldugu icin sahil cizgisi bir saat icinde 2 kilometreye yakin degisebilir. bir onceki gelisinizde parkettiginiz yer bir sonrakinde sular altinda olabilir. 

devasa dag buyuklugunde kale gibi olan yapi aslinda devasa bir kayanin etrafina orulmus bir binadir. icinde gezerken zaman zaman pencereden disari bakarken arkanizdaki duvar duvar degil kayanin kendisidir. ilginc bir mekandir.

iStock.com

yapimina 10 yuzyilda baslanip en son tepesindeki archangel in eklenmesiyle 20 yuzyilda su anki gorunumune kavusmus manastir. 

deniz cekildigi zaman sanki colun ortasinda bir dag gibi gorunur. deniz yukseldiginde ise suyun uzerindeki adacik gibi olur. icinde gezinirken genis kolonlari ile yuksek tavanlari ve tabiki konumu ve manzarasi insanda ortacag rahibi olma istegi uyandirir.

dünya harikası sıfatını sonuna kadar hakeden bir lokasyona ve mimariye sahip küçük adacık.
gelgit nedeniyle farklı zamanlarda farklı görüntüye sahip olmakta.

rennes'e hızlı trenle geçip oradan araba kiralayarak ya da otobüsle gidebilirsiniz. dönüş için araba kiralamak biraz daha size esneklik sağlayacaktır.
ama 1 gününüzü ayırmaya mutlaka değecek bir yerdir.

iStock.com