Çoğu Havayolu Şirketi Uçaklarda Neden Beyaz Renk Tercih Ediyor?

Çoğu Havayolu Şirketi Uçaklarda Neden Beyaz Renk Tercih Ediyor?
iStock


3 temel sebep var bu renk tercihinde

1. ısı avantajı sağlaması
2. gövdedeki kırık/çizik/çatlakların kolay fark edilebilmesi
3. az maliyetli olması

ısı avantajı

beyaz renk, diğer renklere kıyasla mükemmel bir yansıtıcıdır, üstüne düşen neredeyse tüm ışığı geri yansıtır ve uçağın aşırı ısınmasını engeller. uçağın beyaz dışında bir renge boyanması halinde bu renk bütün ısıyı emer ve uçağın genleşmesine sebep olur. ancak beyaz renk ışığı yansıttığı için genleşme olmaz, en azından uçuşu tehlikeye atacak ölçüde genleşme olmaz. sadece uçuş için değil, uçak park halindeyken de beyaz rengin faydası görülür çünkü sıcak iklimlerde uçağın soğumasını kolaylaştırır.

gövdedeki çatlakların kolay fark edilebilmesi

uçaklar düzenli olarak kırık/çatlak/çizikler için kontrol edilir. bunun sebebi tahmin edileceği üzere uçuş güvenliği. beyaz renk bu kırık/çatlakların fark edilebilmesi için en iyi renktir çünkü kırık/çatlak her zaman beyazdan daha koyu renk olacaktır. ayrıca yine beyaz renk, aşınma ve yağ sızıntısı gibi durumların fark edilebilmesine yardımcı olur.

ek olarak, bir kaza durumunda beyaz en kolay fark edilebilen renktir. özellikle gece vakti arama yapılırken. masmavi bir denize düşmüş beyaz uçak, diğer renklere göre daha kolay fark edilecektir.

az maliyetli olması

uçak boyamak hayli maliyetli bir iştir. iş gücü, para ve zaman gerektirir. (bir yolcu uçağının boyanması aşağı yukarı 2-7 gün sürer, ne kadar çok para o kadar kısa zaman) ve tabi bütün gövdeyi kaplayan boya uçağa ek ağırlık olarak biner, bu da uçuş maliyetini artırır. (komple uçak boyası aşağı yukarı 100 kg çekiyormuş.)

ayrıca renkli uçaklar, beyaz uçaklara göre daha ucuza satılır. uçağı alan şirket/kişi uçağı beyaza ya da kendi şirketinin renklerine boyatmak isteyecektir ki bu da satış fiyatını düşürür, sonuçta ek masraf var uçakta.

bir de beyaz rengin solmaması durumu var. uçaklar yüksek irtifalarda farklı atmosfer şartlarına maruz kalır. bu şartlardan dolayı renkli uçakların renkleri solar ve bu da estetik görüntüyü korumak için uçağı daha sık boyatma gerekliliği doğurur, maliyet artar. (komple uçak boyası 30.000 - 70.000 $ arası değişiyormuş. uçağın 2-7 gün hangarda yatması da cabası.)

tüm bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda uçağı beyaz renkte tercih etmek en mantıklısı gibi görünüyor ama uçağını çeşitli renklere boyatan hava yolu şirketleri de yok değil

siberia s7 airlines


air jamaica


air tahiti nui


mango


wizzair