Çoğu İnsan Neden Artık Telefonunun Zil Sesini Değiştirmiyor?

Eskiden sevilen dizinin jenerik müziğini cep telefonunun zil sesi yapmak yaygındı ama şimdilerde herkesin telefonu iPhone'un standart zil sesi gibi... Durumu Sözlük yazarlarının yorumlarıyla açıklamaya çalışalım.
Çoğu İnsan Neden Artık Telefonunun Zil Sesini Değiştirmiyor?

artık neden kimse telefonunun zil sesini değiştirmiyor? çünkü bir zamanlar melodi değiştirebilmek lükstü.

ilk mobil telefonlarda zil sesleri standarttı, daha sonra custom melodi eklenebilen telefonlar çıktı, yani "yeni ve pahalı telefon sahibiyim" deme aracıydı bu custom melodiler. ayrıca custom melodiler satın alınan şeylerdi. bu melodiler monofonikti, daha sonraları ise polifonik melodiler çıktı ve yine "pahalı telefonum var" aracı oldular.

zil sesi teknolojisi sürekli gelişti ve her zaman yenisi rağbet gördü ve hava atma aracına dönüştü... en son wav, mp3 gibi formatlar gelince insanlar artık sevdikleri müzikleri direkt zil sesi yapabildiler ve hemen bu özelliğin de cılkını çıkardılar, çünkü bu yeni özellik de yine "pahalı telefonum var" göstergesiydi.

apple'dan sonra ise işler değişti. artık insanlar samsung veya apple'ın standart zil sesini kullanarak, kendi çaplarında sosyal statülerine ilişkin sinyal vermek istiyorlardı. standart zil sesi kötü olan telefon sahipleri ise mp3'leri zil sesi olarak kullanmaya devam ettiklerinden, mp3'den zil sesi yapmak toplumun alt kesiminden olduğuna işaret eder bir algıya dönüştü ve gerçekten de durum biraz böyle gibi şu an ilginç şekilde.

bu arada bu trendlere ayak uydurup sevdiği parçaları piç etmeyen insan da azdır. zaten hayatta şunları asla yapmamak gerek:

1. zil sesini sevdiğin bir parçadan seçmek
2. alarm sesini sevdiğin parçadan seçmek
3. söylediğin lafı unutmak

Şöyle düşünenler de var

benim telefonum her zaman sessizde ve genelde whatsapp üzerinden haberleşiyorum. ayda 1-2 kere telefonla konuşurum. çok nadir telefonla aranırım. geçenlerde bir telefon çalma sesi geliyor, "ulen nerden geliyor kimin telefonu bu" diye bakınırken fark ettim, kendi telefonummuş. kendi telefonumun zil sesini bile bilmiyorum. haliyle de değiştirmeye ihtiyacım yok.

Farklı bir görüşle bitirelim

eskiden insanların kendilerini ifade edebildikleri noktalar kısıtlıydı. telefonlarının çalma sesleri iyi bir yöntemdi mesela, kalabalıkta çaldığında farkını ortaya koyacaktı. şimdi ise insanın kendini ifade edeceği o kadar çok alan var ki. zil sesine kalmıyor kimse hâliyle.