Çok Az Bir Miktarı Dahi Ölümcül Olabilen Kimyasal Silah: Sarin Gazı

Savaş Gazı olarak da bilinen Sarin Gazı hakkında bilinmesi gerekenler.
Çok Az Bir Miktarı Dahi Ölümcül Olabilen Kimyasal Silah: Sarin Gazı
iStock

sarin gazı, bir organofosfat türevi olan, gb ya da zarin olarak da bilinen savaş gazıdır. 

1938'de almanya'da, ambros, rudriger, ve van der linde tarafından keşfedilmiştir. alman hükümeti, berlin'in güneyinde bulunan falkenhagen'de bir laboratuvar kurarak sarin gazi üretmeye başlamıştır. nazilerin kullanımı için 500 kg kadar üretilmiştir. amerika da boş durmamış ve 1950'den itibaren sarin gazi üretmeye başlamıştır fakat 1956'da buna son vermiştir.

genel olarak esteraz enzimlerinin inhibitörü olarak bilinen sarin gazının en önemli etkisi asetilkolinesteraz üzerinedir. bir çeşit nörotransmitter madde olan asetilkolin'in parçalanmasında kullanılan bu enzimin inhibe edilmesiyle birlikte sinirsel iletimde büyük aksaklıklar ortaya çıkar. kas ve refleks kontrolünün kaybı gibi etkilerle başlayarak ölüme kadar götürür, ölümcül miktarda alındığında. 

20 mart 1995'te aum shinrikyo tarafından düzenlenen tokyo metrosu saldırısında, kasumigaseki istasyonu'nda kullanılmış ve 12 kişinin ölümüne, 5500 kişinin yaralanmasına yol açmıştır. 1988 yılında kuzey ırak'ta da kullanıldığı ve 5000 ila 8000 arasında insanın ölümüne yol açtığı sanılmaktadır.

c4h10fo2p formülüne sahiptir ve molekül ağırlığı 140.9 gr'dir. erime sıcaklığı -57 celsius, kaynama sıcaklığı ise 147 celsius'dur. oda sıcaklığında 1.48 mm hg buhar basıncına sahiptir ve yoğunluğu* 1.11 gr/cm3'tur.

Tokyo'da Yaptıkları Sarin Gazı Saldırısıyla Ünlenen Japon Tarikatı: Aum Şinrikyo