Çok Az Kişinin Tanıdığı Marvel Karakteri Werewolf by Night'ın Fragman İncelemesi

Film veya dizilerden farklı olarak, bu sefer 'Special Presentation' başlığı altında izleyeceğimiz MCU (Marvel Sinematik Evreni) yapımını inceleyelim ve "Werewolf by Night da neyin nesi?" tarzı sorulara bir cevap verelim.

Fragmanı önden verelim

marvel cinematic universe hızlıca genişlemeye devam ediyor

bu genişleme sırasında marvel studios farklı hikaye anlatıları da deniyor. filmlerden sonra bilindiği üzere diziler gelmişti. buna animasyon eklendi. önümüzdeki ay ise "special presentation" adında yepyeni bir hikaye anlatısı karşımızda olacak. special'lar film ya da dizi değil. 40-60 dakika arası tek bölümlük özel hikayeler olacak. halloween ya da yılbaşında holiday temalı special'lar gelecek. bunlardan ilki ise fragmanı yayınlanan werewolf by night.


karakterin öncelikle çizgi romandaki geçmişine bakmamız gerekiyor

werewolf by night nam-ı diğer jack russell ilk kez şubat 1972'de yayınlanan marvel spotlight'ın ikinci sayısında okuyucu ile buluşturulan bir karakter. belki yaratıldığı ilk dönem dışında çok büyük bir popülaritesi olmasa da kendisini her zaman marvel çizgi romanlarının doğaüstü tarafında önemli yerlerde buldu. legion of monsters, midnight sons, night shift gibi takımlarda da yer aldı.


mcu son zamanlarda çizgi romandaki karanlık karakterleri, doğaüstü hikayeleri uyarlamaya başladı

doctor strange'in ikinci filmi, moon knight dizisi, black knight'ın evrene katılışı, blade filminin gelişi ve elbette werewolf by night projesi bunun birer parçaları. marvel'ın karanlık karakterlerden bir ekip kurmak istediği ya da bu karakterlerden crossover hikayeler çıkarmak istediği artık çok açık. planda werewolf by night special'ı da önemli bir yer tutacak.


fragman şu ana kadarki en farklı mcu işlerinden birinin sinyalini vermekte

fragmanın ciddi şekilde 30'lu 40'lu yıllarda yayınlanan universal canavar filmlerin tonunda olduğunu söylemek mümkün. dönemin dracula, frankenstein ve elbette werewolf by london filmlerinden esinlenilen bir üslup var. ki bence çok ama çok doğru bir tercih olmuş. bu ton projeye karşı beklentimi çok yükseltti. tahminin ulysses bloodstone'un ölümü üzerine birçok avcının onun katili olan yaratığı avlamak üzere bloodstone malikanesine gelişi ve günün sonunda bloodgem'e ulaşma çabalarını anlatacak special. tabii o sırada man-thing ve werewolf by night arasında bazı twistler yaşanabilir gibi duruyor.

special'ın yönetmeni esasen film müzikleri ile tanıdığımız besteci michael giacchino

akademi ödüllü besteci son üç spider-man filmi, doctor strange ve thor: love and thunder gibi filmlerinde bestelerini yapmıştı. bu sefer yönetmen olarak bir mcu projesinde. başrolünde ise jack russell karakterini canlandıran gael garcía bernal var. kendi ülkesinde çektiği amores perros ve y tu mamá también gibi filmlerde üne kavuşan bernal'ı mozart in the jungle dizisinde canlandırdığı rodrigo de souza karakteri ile de hatırlayabiliriz.


special'ın diğer önemli rollerinden biri de laura donnelly'nin oynadığı elsa bloodstone

karakter ilk kez ekim 2001'de yayınlanan bloodstone birinci sayısı ile marvel evrenine katılıyor. zamanla marvel'ın doğaüstü hikayelerinin önemli karakterlerinden biri oluyor. fragmanda karşımıza çıkan en sürpriz şey ise man-thing. karakter ilk kez 1971 yılında yayınlanan savage tales çizgi romanında görünüyor. gerçek adı dr. theodore sallis olan man-thing kendisine so-2 serum'u enjekte ettikten sonra mistik bataklığa düşünce nexus of all realities'in koruyucusu haline dönüşüyor. man-thing karakterini de önümüzdeki dönemde special'ın ardından bolca göreceğimizi düşünüyorum.


"special presentation" bölümleri önümüzdeki dönemde karşımıza daha sıklıkla çıkacak

film ya da dizi olarak anlatılmayacak karakterlerin evrene girmeleri ya da evrende var olan karakterlerin daha küçük hikayelerini anlatmak için bu anlatım tarzı fırsat olabilir.


normal kitlenin dışında bir seyirci grubuna da hitap edebilecek daha deneysel işler içinde bir araç olacak. werewolf by night bu konseptin devamı için önemli bir proje. ilk izlenimim ise çok olumlu.