Çok Şey Görmüş Geçirmiş, Dünyanın En Yaşlı Kaplumbağası: 189 Yaşındaki Jonathan

Sadece en yaşlı kaplumbağa değil, komple en yaşlı kara canlısı olan ve seyşeller dev kaplumbağası türüne mensup Jonathan (Aldabrachelys gigantea hololissa), endüstri devrimini ve dünya savaşlarını görmüş, çok şey atlatmış bir kardeşimiz.

guinness dünya rekorları'nın şimdiye kadar kaydedilmiş en yaşlı kaplumbağası olarak bilinen ve şu anda 189 yaşlarında olan jonathan da bunlardan biridir. bu bakımdan 1966 yılında ve 189 yaşında tonga'da ölen tu'i malila'nın yaşını geçmiştir. hindistan'ın kolkata kentindeki alipore zooloji bahçelerinde 2006 yılında ölen aldabra dev kaplumbağası adwaita'nın ise 255 yaşına kadar yaşadığına inanılmaktadır, ancak bu doğrulanmamıştır.


aldabra dev kaplumbağasının bir alt türü olan seyşeller dev kaplumbağası jonathan, (bilinenler arasında) halen yaşamakta olan en eski (1832'den beri) kara hayvanıdır ve güney atlantik okyanusu'nda bir britanya denizaşırı toprakları olan saint helena adasında yaşamaktadır.

1886 yılında Jonathan (solda).

ismini 1930'larda saint helena valisi sir spencer davis tarafından alan jonathan, valinin resmi konutu olan plantation house'un arazisinde yaşamaya devam etmektedir ve bakımı da saint helena hükümeti tarafından yapılmaktadır. saint helena beş penilik madeni parasının arka yüzünde jonathan'ın bulunması ise bir hayli ilginç ve hoş bir ayrıntıdır.


aralık 2015 itibarıyla jonathan'ın katarakt nedeniyle kör olduğu, koku alma duyusunu kaybettiği ve bu nedenle yiyecekleri algılayamadığı söylense de mükemmel işitme yetisini halen korumaktaymış.


yemek, uyumak ve çiftleşmek de dahil olmak üzere neredeyse her şeyi eşiyle birlikte yapan jonathan'a 1991 yılından beri yoldaşlık eden kaplumbağa frederik(a)'nın cinsiyeti ise plastron`undaki bir deformasyon nedeniyle bilinmiyor.

kaynak