Commodore'da Oyun Geliştirmek İsteyenlerin Okuması Gereken Kaynak Kitaplar

2020 yılında Commodore platformu için oyun geliştirmek isteyen deli-dahilerin işi kolay olmasa gerek. Karşınızda işe yarar bir liste.
Commodore'da Oyun Geliştirmek İsteyenlerin Okuması Gereken Kaynak Kitaplar

olur da bu saatten sonra komodorda oyun geliştirmek (program da olabilir) gibi bir işe girişirsiniz (niye diye sormam, deliye bulaşmamak lazım) ama bir sürü kaynak kitap arasında "hangisini seçeyim de okumaya başlayayım? hangisi en yararlı olur?" diye düşünmekten vakit kaybediyorsunuzdur (ki komodordan anladığınıza göre yaş da kemâle ermiştir, vakit kaybetmemek lazım hafazanallah yarın bir gün rahmetli olursunuz falan), işte daha fazla vakit kaybetmeyin diye okuduğum bir sürü kaynak kitap arasında şahsen en yararlı bulduğum ve işime yarayan kitapların indirme linklerini vereyim;

memory yönetimi

(başımın belası, kemalettin tuğcu hikayesi gibi acı dolu bir dramdır bu memory konusu)

http://69.60.118.202/…_map_for_the_commodore_64.zip

makine dili

(dil dile değmeden dil öğrenilmez diyip devreleri yalamaya kalkmayın sakin, ben yaladım, bir işe yaramıyor çarpıldığınızla kalıyorsunuz)

http://69.60.118.202/…book_for_the_commodore_64.zip

makine dili rutinleri

(are you sex, hamburger together gibi)

http://69.60.118.202/…ines_for_the_commodore_64.zip

grafik tasarımı

(içinizdeki anaokul çocuğunu keşfetmek zorunda kaldığınız kısım)

http://69.60.118.202/…raphics_an_advanced_guide.zip

http://69.60.118.202/…the_commodore_64_computer.zip

sprite animasyon

(on yüzbin baloncuğu burada mı yutuyorduk yoksa o başka bir marka mıydı lan?)

http://69.60.118.202/…hics_for_the_commodore_64.zip

müzik ve ses

(ben bu kısmı kısaca "ılgaz anadolu'nun sen yüce bir dağısın" şeklinde çözdüm gerçi)

http://commodore.bombjack.org/…the_commodore_64.zip

yapay zeka

(aslında bunu npc tasarlamayı hayal etmek için okuduydum, npc açısından aşırı yararlı olmasa da komodorda yapılabilecekleri öğrenmek açısından bayağı yararlı. hem yarın bir gün bir iş başvurusunda "komodorda yapay zeka çalışıyorum, yakında dünyayı değiştireceğim" diye belirterek insan kaynaklarının sıkıcı geçen gününü neşeli bir hale getirebilirsiniz, sayenizde aylarca sürecek geyik çıkar)

http://69.60.118.202/…ects_for_the_commodore_64.zip

ha bu linklerden kıllanıp "zip mip ne ayak lan? pilgisayarıma turujen mi sokuşturacan? cd-rom'umu çıkarıp sokacan mı?" diyen varsa şu ana linkten kitap ismiyle bulup indirebilirsiniz (tüh yine planım başarısız oldu):

http://commodore.bombjack.org/commodore/books.htm

bir de olur da bilmeyen vardır, komodor 64 işlemcisinin temel versiyonu olan 6502'nin java'da çalışan görsel simülasyonunu yapmış manyak herifler, özellikle işlemcinin yapısını anlamak ve assembly kodlarken aslında neler döndüğüne şahit olmak istiyorsanız müthiş yararlı bir site o da:

http://visual6502.org/jssim/index.html

bu vesileyle chuck peddle denen dahinin de kulaklarını çınlatalım (gerçi kulakları da duymuyordur bunun artık, nerden baksan beşyüz yaşında falan). tabi benim som ağzımla maşallah dediğim üç gün yaşamadığı için kesin olur yakında. en son jack tramiel'i övdüğümde herif bir ay sonra mortu çekmişti.

İnsana Kod Yazdırmayı Sevdiren Programlama Dili Javascript'e Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler