Çöpçüler Kralı Filmini Gözünüzde Daha Değerli Kılacak İnce Bir Detay

Zeki Ökten'in yönettiği 1978 yapımı Çöpçüler Kralı filmini eminiz ki defalarca izlemişsinizdir. Her izlediğinizde farklı bir detayını yakalayabileceğiniz bu filmle ilgili hoşunuza gideceğini düşündüğümüz hoş göndermeler varmış.
Çöpçüler Kralı Filmini Gözünüzde Daha Değerli Kılacak İnce Bir Detay

filmin başında gazeteci çocuğun, apti'ye okuduğu memur maaş zammı 21 ekim 1977'de 5. kez hükümet kuran süleyman demirel döneminde gerçekleşiyor. 750 ila 1000 lira arasında değişen zammın herhangi bir dayanağının olmaması, bütçeyi zora sokacağı söylemlerine rağmen demirel tarafından olay kestirilip atılıyor. 


hatta filmin senaristi umur bugay da bu zam ile dalga geçen bir yazı yazıyor. 

zam haberi ve umur bugay'ın yazısından bir kesit:


ikinci ve kötü haberlerin geldiği kısımda, olaylar 16 aralık 1977 günü gerçekleşiyor. 2 kişi ankara ve istanbul'da ayrı ayrı vuruluyor. kahveye konulan bombada ise 30 kişi değil, 54 kişi yaralanıyor. düz bir kıraathane de değil, öğrenci kahvesi. banka soygunu da mersin akbank'ta gerçekleşiyor.


son kısımda gördüğümüz hükümet düşme haberi ise 1977'nin son günü, 1978'in ilk manşeti şeklinde oluyor. hükümet, tarihin gensoru ile düşen ilk hükümeti oluyor. hükümeti ecevit kuruyor ama ara seçimlerde boştaki 5 vekilliği alamayınca 1979'da istifa ediyor.


bu 3 haber sahnesi filmin başında, tam ortasında ve sonunda geliyor. 

filme güzel giriyoruz. apti ile her şey güzel başlıyor. sıkıntılara rağmen her şey yolunda giderken, kaza haberleri ile bütün film yokuş aşağı yuvarlanmaya başlıyor. sonunda hükümet düşünce de her şey tekrar baştan başlıyor.


her yönüyle çok güzel bir film. her gün bir şeyini keşfetmek çok keyifli.

Kapıcılar Kralı'yla İlgili Okuduktan Sonra Filme Olan Saygınızı Artıracak Bir Analiz