Country'nin Yaylılar Eklenerek İcra Edilen Ferahlatıcı Bir Türü: Bluegrass

Country'yi biliyorsunuz, peki ya bluegrass? İşte Amerika'dan çıkan nadide bir müzik türü. Bluegrass nedir, ne değildir, çalgıları enstrümanları nasıldır diyenler için zihin açmaya geldik.
Country'nin Yaylılar Eklenerek İcra Edilen Ferahlatıcı Bir Türü: Bluegrass

nedir, ne değildir?

amerikan dağ müziği. appalachian dağları eteklerindeki kırsal yörelerde ortaya çıkmış, özellikle banjo ve keman kullanımıyla country'den ayrılan müzik türü. oldukça demode bir müzik türü olmasına rağmen, o brother where art thou sayesinde bir revival yaşaması olası önümüzdeki yıllarda. günümüzdeki en popüler temsilcisinin alison krauss and union station olduğu söylenebilir.

Appalachia Dağları

detaylandıralım

bluegrass müziği çok fazla dağ ezgisi taşır. appalachia köylülerin müziğidir. haliyle irlanda ile iskoçya göçmenlerinin müzikleriyle hayat bulur. en azından bu şekilde doğmuştur.
country ile arasında büyük farklar yok. country daha ziyade abd'nin güneydoğusunda yaygındır. western ve balad müziğinden ezgiler vardır. ve -göçmenlere- değil beyaz amerikalı çiftçilere özgü amerikan halk müziğidir. bizdeki türküler gibi.

en nihayetinde country seven bir adam bluegrass'a bayılır.


the stanley brothers'ın bazı şarkıları bluegrass'a örnek olarak verilebilir

alt türleri

bluegrass'in punkbilly, rockbilly gibi alt kategorileri bulunur. zaman zaman polka'ya, balkan ezgileri, yahudi müziği (klezmer) ve gypsy müziği tarzına da yanaşır. bu tür müzikler yapan gruplar genelde annesini bakkala giderken gören çocuğun dramı şeklinde abidik gubidik isimler alırlar.

the dead brothers türün hakkını iyi verir.

The Dead Brothers - "Black Moose" (2014)