COVID-19 Geçirmiş Kişilere Tek Doz Aşı Uygulamasını Destekleyen Çalışmalar

Sağlık Bakanlığı, COVID-19 geçirmiş kişilerin tek doz aşı olacağını açıkladı. Bu karar pek çok kişinin kafasında soru işareti bıraktı ancak tek doz olayını destekleyen bilimsel çalışmalar mevcut.
COVID-19 Geçirmiş Kişilere Tek Doz Aşı Uygulamasını Destekleyen Çalışmalar

şu link'teki çalışma direkt olarak bu konu ile ilgili: https://www.nejm.org

buradan şunu görebiliyoruz; covid-19 olup 1 doz aşı olanlar, covid-19 olmayıp 2 doz aşı olanlara kıyasla çok daha fazla antikor üretiyor. covid-19 olup 2 doz aşı olanlar ile covid-19 olup 1 doz aşı olanlar arasında ise fark yok. vücut antikor sayısında çok ama çok küçük bir artışa gidiyor, bu da oldukça önemsiz.

çalışma antikor sayısı bile veriyor. covid-19 olmamış 2 doz aşı olanlarda 3,316 antikor; covid-19 olmuş 1 doz aşı olanlarda ise 19,534 antikor. yani gerçekten 2. doz aşıya pek de ihtiyacı yok covid-19 geçirenlerin. hatta ve hatta, belki de olmayanlara 5-6 ay sonra bir 3. doz yapılmalı.
...

bu çalışmalar ortaya çıktığından beridir birçok doktor, covid-19 geçirmiş bir kişinin 1 doz aşıdan sonra aşı kartının verilmesi gerektiğini, uluslararası uçuşlarda bir sıkıntı yaşamamaları gerektiğini anlattı.ancak bu tür meselelerin karar vericileri bilim insanı olmadığı için, kafayı yemiş ve tamamen mantığa aykırı hareket etmek durumundalar.

merak edip okumak isteyenler için, üstteki çalışmadan ayrı olarak, covid-19 olan kişilerin 6 ay ile 11 ay, bazen daha uzun süre antikoru vücudunda tuttuğunu gösteren, hatta hafıza b ve t hücrelerinin (yani çok uzun süreler için bağışıklığı simgeleyen hücreler) de saptandığı çalışmaları bırakıyorum:

https://www.nih.gov/…-found-after-recovery-covid-19
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/articles/pmc7919858/
https://www.cell.com/…0092867420315658?showall=true