CZN Burak, Mahkemeye Aylık Gelirinin 30 Bin TL Olduğunu Nasıl Beyan Edebiliyor?

CZN Burak, imar kirliliği nedeniyle çıktığı mahkemede aylık gelirinin 30 bin TL olduğunu belirtti. Milyonlarca takipçisi olan, milyon dolarlık bir işi olan Burak Özdemir, nasıl bu kadar gelir beyan edebiliyor?
CZN Burak, Mahkemeye Aylık Gelirinin 30 Bin TL Olduğunu Nasıl Beyan Edebiliyor?


Olay nedir?

istanbul, dubai gibi yerlerde büyük restoranları olan ve aynı zamanda sosyal medyada milyonlarca takipçisi olan czn burak (burak özdemir), imar kirliliği nedeniyle çıktığı mahkemede aylık gelirinin 30 bin tl olduğunu beyan etti.

kaynak

Milyonlarca dolarlık bir işi olan CZN Burak'ın aylık geliri nasıl bu kadar olabiliyor?

adamın bütün kazancı şirket hesabına gider. kendisi orada maaşlıdır. demek bu maaş da 30 bin tl. tabii bütün yatırım, seyahat, araç, eşya vs. giderleri işletme hesabından karşılanır ve alınan faturalar vergiden mahsup edilir. şahsi kartla yapılan harcamalar şirket hesabından düşemez. harcamalar vergiden düşmek için şirket unvanına fatura edilmek zorundadır.

burada herhangi bir vergi kaçakçılığı yoktur. yani kazancı vergileniyor. arada vergi kaçırma vs. varsa, onu bilemem. anlattığım şey genel prosedür.

2022 yılı için huzur hakkı üst sınırı 276.019 tl’dir. bu da aylık hesaplayınca 23.001 tl net ödemeye denk gelmektedir. brüt olarak da 30.000 tl yapmaktadır. yani ortada yalan bir beyan yoktur. hatta czn burak en üst dilimden belirtmiştir.

bir de kar dağıtımı vardır. bunu şirketiniz kar etmiyorsa çekemezsiniz. kar ediyorsanız da illa çekeceksiniz diye bir şey yok. şirketinizi büyütmek, kendinizi büyütmekten öncelikli olabilir. özetle; kar dağıtımı düzenli bir gelir değildir.

o yüzden aylık geliriniz nedir sorusunun doğru cevabı huzur hakkıdır.

şaşırmayın. çok bilinen bir büyüme tekniğidir; sürekli yatırımı varlığa ve işe yatırarak kasayı her zaman ekside gösterirsiniz. bir yıllık borç planınız bellidir. size borç verenler de varlığınıza güvenip size borç vermeye devam eder. 

apple'ın ab'ye ve abd'ye milyarlarca dolar borcu var ama değeri 4 trilyon dolar. vergi ödeyeceğime yüksek maaş vereyim, yatırım yapayım fikri doğru büyüme stratejisidir. böyle mahkeme olursa da "valla hakim bey, cebimde 5 lira var, aha bunlar da evraklar, hepsi hatasız" diyebilirsiniz. doğrudur, inanırım 30.000 lirası olduğuna. 

bankada 10 milyon tl saklamak kadar büyük enayilik olamaz. git nişantaşı'nda iki daire al 10 milyon liraya, 5 yıla 2-3 kat değerlenir. bu konuyu merak edenler "the founder" filmini muhakkak izlemeli. mc donald's köfte satarak büyümedi. açılacak şubenin arsasını şubeyi alana kiraladı ve yatırımı o arsaya yaptı. eğer bir yerde önemli bir marka açılacaksa açılacak noktadaki emlak piyasasından elde edilecek gelir ve kazanç kimseye söylenmeden hesaplanır, önceden toplanır. bugün czn burak sizin mahallede dükkan açsa sizin mahalledeki tüm emlak fiyatları uçar. czn o kar payını neden size yedirsin. kendi yer, tiktok'ta da size izletir.