Daha Güçlü Erkeği Bulan Hamile Dişinin Düşük Yapması Durumu: Bruce Etkisi

Daha çok kemirgen hayvanlarda rastlanan Bruce Etkisi, evrimin ne denli ilginç bir mekanizma olduğunun bir kanıtı niteliğinde.
Daha Güçlü Erkeği Bulan Hamile Dişinin Düşük Yapması Durumu: Bruce Etkisi

bruce etkisi, erkek kaynaklı gebelik bloğu olarak da isimlendiriliyor. olay genelde kemirgenlere ait. aslanlarda da olabiliyormuş. 

olan biten de şu

bir kemirgen, bir kemirgenle çiftleşiyor. bu dişi, olayın üzerinden çok zaman geçmeden, kendisini dölleyen erkekten başka bir erkekle karşılaşırsa, döllenen yumurtanın, rahme yerleşememe, bir nevi düşük yapma durumu oluyor. olayı 1959 yılında hilda m. bruce tanımlamış. hilda, hamile hayvanı, karnındaki bebeğin sahibi olmayan erkekle aynı kafese koyunca, bu grupta düşük oranının çok arttığını bulmuş. deneyi daha da ilerletmiş ve gebe dişinin yanına kısırlaştırılmış veya yavru erkekler koymuş, bakmış düşük artışı falan yok. şu sonuca varmış hilda, bir şekilde aynı ortama üreme çağında sağlıklı erkek koyunca, dişi düşük yapıyor.

peki olay nasıl oluyor? 

dişi yeni erkeği, idrarda bulunan feromonlarından tanıyor. eğer kendisini dölleyen erkeğin kokusunu alırsa sorun yok, bu gebeliğin devamı yönünde etki ediyor, fakat sağlıklı başka erkek kokusu alırsa, oluşan hormonal değişiklik, embriyonun rahme yerleşmesini engelliyor ve düşük oluyor. dişi yeniden çiftleşebilir hale geliyor. bu olay dişinin burnundaki özel bir yapı sayesinde oluyor. 

buradan sonrası spoiler içermekte :)

--- spoiler ---

-hey, ben yeni erkek, işeyeyim, sen de düşük yap, sevişelim, şırrrrrr...
-snıf snıf, hmmm koç gibi erkek sidiği koktu, hipotalamusum, dopamin salgılasın, o da gitsin hipofizden, prolaktin salgısını baskılasın, prolaktin azalınca, rahmim greve girsin, döllenmiş yumurta da üvey evlat muamelesi görsün, düşsün, heyooo...

--- spoiler ---

şaka bir yana olay tam da böyle oluyor. eğer ki ecnebi oğlan sidiği kokusu, yumurta rahme yerleştikten sonra alınırsa, ortada ne bruce ne etki. yani zaman önemli, erken alınmalı koku. şimdi akış şemasını kavradık.

peki neden oluyor?

sağlıklı ve güçlü erkek = bol ve daha kokulu sidik. baba adayının, kokusunu bastırabilirse, yeni sidik sahibi, dişi bunu düşüreyim de bununla şey edeyim, yavrumun istikbali kurtulsun demekte. dişi bu şekilde kendi ortamının bulabildiği en güçlüsü ile çiftleşmekte, bu sayede zayıf soya giden gereksiz gebelik yükünden kurtulmakta.