Daha Önce Tecrübe Etmiş Kişilerden Pişman Olmak İstemeyenlere Tavsiyeler

Belki burayı okuduktan sonra da siz yine kendi bildiğinizi okuyacaksınız, yaşamadan, tecrübe etmeden hiçbir zaman bilemeyeceksiniz fakat yine de aklınızın bir köşesinde bulunsun diye Sözlük yazarlarının tavsiyelerini buraya bırakalım.
Daha Önce Tecrübe Etmiş Kişilerden Pişman Olmak İstemeyenlere Tavsiyeler
iStock.com

(bkz: hiç bir şeyi zamana bırakmayın)

zira zaman sen o herşeyi düzeltir diye beklerken umarsızca ve bir çırpıda geçip giden şerefsizin tekidir..

götlek zaman..

dengesiz olduğunu anladığınız insanların içindeki güzelliği görebilmek için onlara defalarca şans vermeyin. burada bahsettiğim dengesizlik sıradan ya da marjinal dengesizlikler değil. sürekli sizi üzebilecek, size hayatı dar edecek ve psikolojik olarak rahatsız olduğundan falan değil, gerçekten dengesiz ve kötü bir insan olmalarından kaynaklanan dengesizlikler. onlar gerçekten bu dünyaya gelmiş ne derler ona menfur (abomination) kişiler. sizi üzmeye geldiler. kötülük yapmaya geldiler. herkesi üzecekler ve üzülmeyecekler. onlar pişman olmayacaklar. en azından siz onlara sürekli şans verip pişman olmayın. ne bok yiyorlarsa yesinler. sizden uzakta olsunlar.

bu entryi okuduğunuz an tüm işlerinizi bırakın gidin kendinize kahve yapın bir kağıt kalem alarak tekrar okumaya devam edin.

1-öncelikle hayatınızda yer etmiş tüm insanları kağıda tek tek yazın .

2-yanınızda çift kollu terazi imajine edin.

3-sırayla isimleri bu teraziye koyun.

4-kriter olarak terazinin bir koluna o insanın hayatınıza kattığı güzel anıları ,sizin gelişmenizi sağlayan onun kattığı tecrübeleri koyun.

5-terazinin diğer koluna size zarar verdiği anları,hayal kırıklığına uğrattığı anları,söylediği yalanları vs olumsuz tecrübeleri koyun.

6-doğruluk tarafı ağır geliyorsa bırakın hayatınızda dursun .

7-diğer taraf ağır geliyorsa gerçekten hiç tereddüt etmeden anında üstünü kırmızı kalemle silip tüm iletişim yollarını tıkayın en ufak tereddüt etmeyin.

8-bu işlem sonucunda gerçekten üstünüzden bir ağırlık kalktığını hissedip yüzünüz gülmeye başlayacak.

9-terazi eşit gelenleride silin gitsin eşitse sıfırdır.sıfırsa boş insandır.

10-son olarak hayatınızda yer etmiş ve kağıda yazmayı unuttuğunuz insanlar için de söyleyebileceğim tek şey çıkarın hayatınızdan gitsin ilerde karşılaşırsanız listede yoksa selam bile vermeyin.

ılle de pisman olacaksaniz yaptiginiz icin pisman olun, yapmadiginiz icin pisman olmak daha beterdir.

herhangi bir şey için karakterinizden, gururunuzdan, onurunuzdan vazgeçmeyin. aşık olun, sevin ama sakın değişmeyin. seven sizi olduğunuz gibi sevsin. yoksa tiyatroya dönüşür hayat. başkası olursun dönüp baktığında kendini öldürmüşsündür. fedakarlığın da bir sınırı var.

uzak mesafe iliskisi yasamayin.
cesur olun.
yeni insalarla tanisin.
sevgiliniz oldugunda hayatinizdaki insanlari uzaklastirmayin, iliski bittiginde bos cuval gibi kalirsiniz.
mesleginiz ne olursa olsun kimseyi hor gormeyin, ezmeyin. ınsanliginizla ornek olun.
herkesin soyledigi seylere kulak asmayin, yasayarak ogrenin.
askerde aptal ayagina yatin.
ustune vazife olmayan islerle ugrasmayin.

yalnız kalmaktan korkmayın.

midenizi bulandıranların hissettirdiğinden daha kötü hissetmeyeceksiniz.

korkmayın. sizden iyi olmamasına rağmen sırf cesur olduğu için başkasının kazanmasına izin vermeyin.

daha farklı şartlar altında suratına bakmayacağınız birine, sırf el altında diye razı olmayın.
ona da yazık, haddini unutur. sizi buluyorsa daha kimleri kimleri bulacak sanır.
size de yazık, hududunuz daralır. bir kez eyvallah diyince alışkanlık yapar, hep idare ederle, eh işte ile yetinirsiniz.

bencil olun. kendinizden önce başkalarının duygularını düşünürseniz hayatınız boyunca üzülürsünüz. yaşadıklarım ve çevremden gördüklerim kadarıyla pişman olmamak için bencil olmak gerekiyor. egoist-narsist olun demiyorum, ama önce kendinizi düşünün. pişman olsanız bile verdiğiniz kararlar sizin kararlarınızdır, bir başkasını düşünerek yaptığınız şeyden pişman olmaktan kat kat iyidir. bu da benim düşüncem hüsnü.

"eğer birinden hiçbir şey beklemezsen, hayal kırıklığına uğramazsın."

sırça fanus - sylvia plath

geçmişe bakmayın. bazı şeyleri boşvermeyi, görmemeyi öğrenin. bir şeyi ne kadar kurcalarsan, güzel de olsa sonunda elbet bir boktanlık, bir pişmanlık bulursun. o yüzden olaylar kişiler hakkında fazla düşünmeyin. "öyle olmuş", "demek ki böyle yapacağı varmış" deyin geçin. çünkü bazı durumlarda umursamaz ya da duygusuz olmak en güzel çözümdür.