Dali Şaheserlerinden: Uyanmadan Bir Saniye Önce Nar Etrafında Uçan Arının Sebep Olduğu Rüya

1944 tarihli bu resme yakından bakalım biraz.

bir narın etrafında uçan arının sebep olduğu rüyadan uyanmadan bir saniye öncesi... detaylarını bilmek şöyle dursun, ismini bir çırpıda söyleyebilene resmi hediye etseler keşke.

resmin bu kadar uzun bir isme sahip olmasının ve sürrealizmin en görkemli örneklerinden biri olmasının sebebi bir arı ve o arının salvador dali'yi uykusunda sokmasıdır.

1944 yılının güzel bir bahar gecesi yorgunluktan uyuyakalan sürrealist dâhimizin tadına bakan bir arı sayesinde dünya sanat tarihine hediye edilen eserde, sokmanın acısıyla uyanan sanatçı, bilinçaltı bilince dönüşürken zihninde canlanan bir dizi görüntüden aldığı ilhamı tuvale aktarır.

arının yanı sıra, resmin diğer kahramanlarından biri -çoğu resminde olduğu gibi- havada asılı duran bir taş parçasının üzerinde çıplak yatan ve ömür boyu yol arkadaşı olan ilham perisi gala'dır.

sanatçı, arı sokmasıyla canının ne kadar acıdığını uyuyan gala'nın koluna temas eden süngülü bir tüfekle betimlerken; tüfeğin hemen arkasındaki vahşi kaplanlarla resmin ön planında yer alan arının benzer renklerle temsil edilmesi, uykusunda gafil avlanan sanatçının saldırının boyutunu esprili bir sembolizmle tanımlama biçimidir.


tüm bunlarla birlikte, rüyalar aleminden birer sahneyi andırsalar da, dali'nin her bir çalışmasını tanımlı ve net hale getirme konusundaki inanılmaz yeteneği, bize olağanüstü bir görsel şölen yaşatıyor.

gece boyu kendilerine ziyafet çeken sivrisinekleri sabah gözünü açar açmaz terliğiyle duvara yapıştırarak soyut ekspresyonizmin en güzel örneklerini veren sevgili yazarlara selam olsun. belki dali değil ama jackson pollock sizi kesinlikle kıskanıyor.

tablonun orijinal ismi ve diğer detayları için: museo thyssen-bornemisza