Danimarka ile Kanada'yı Karşı Karşıya Getiren Olaylı Yer: Hans Adası

İki ülke arasındaki bu kriz, alışıldık yöntemlerden epey farklı ilerlemiş. İnanmıyorsanız buyrun, kendiniz okuyun.
Danimarka ile Kanada'yı Karşı Karşıya Getiren Olaylı Yer: Hans Adası

danimarka ile kanada'yı karşı karşıya getiren küçük mü küçük, üstünde insan yaşamayan bir ada hans adası. danimarka, adanın grönland'ın doğal parçası olduğunu iddia ederek adanın grönland'a ve dolayısıyla danimarka'ya bağlanmasını istiyor. kanada ise adanın kuzey amerika'nın "devamı" olduğunu söylüyor. 

danimarka ile kanada arasında 1930'lardan beri ihtilaflı durumda bu küçük ada. ancak bu ülkelerin medeniyet ve demokrasi seviyelerinin ileri olmasından olsa gerek; mevzu iki ülke arasında bir savaşa dönüşmediği gibi, daha çok şaka yollu jestlerle (adaya viski bırakmak, bayrak dikmek) devam ediyor.

ne zaman kanada birlikleri adaya çıkıp kendi bayraklarını dikse, danimarkalıların bıraktığı schnapps’ları adada oturup içiyorlar. adadan ayrılırken de kendi brandy’lerini bırakıyorlar. birkaç ay sonra danimarkalı askerler adaya çıkıp kendi bayraklarını diktiğinde kanadalıların bıraktığı içkileri içiyorlar. bu süreç sürekli tekrar eden bir olay.

yıllar içerisinde 100 yıldır süren bu çetin savaşı bitirmek için çeşitli girişimlerde de bulunuluyor. iki ülkeden yetkililer bir araya geliyor ancak bir uzlaşma sağlanamıyor. 1,3 km2'lik bu küçük adanın yarısının kanada'ya, diğer yarısının danimarka'ya bağlanması teklif ediliyor ancak taraflar bunu da kabul etmiyorlar.


adada değerli maden ya da doğal kaynak da bulunmuyor. bu amansız savaşın akla gelebilecek tek sebebinin kıta sahanlığı olduğu düşünülüyor.