Dating Uygulaması Kullanan Bir Kadının Bizzat Yaşadığı Ghosting Manzaraları

Dating (buluşma, flört) uygulaması kullanan bir kadının yaşadıkları, ghosting denen şeyi sadece kadınların yapmadığını kanıtlar nitelikte.
Dating Uygulaması Kullanan Bir Kadının Bizzat Yaşadığı Ghosting Manzaraları

ghosting kavramı ile beni tanıştıran online dating platformudur. normalde ekşi'de pek fazla ilişkiler kanalına yazmam ama bu yazı da benim istisnalarımdan biri olsun.

başka bir bekar arkadaşımın beni gaza getirmesi ile 1 aylık premium alarak incognito modunda (bilmeyenler için gizlilik modu, sadece sizin sağa attıklarınızın karşısına çıkıyorsunuz) takıldım. bu süreçte herhalde 30-40 kişiyle falan konuşmuşumdur. karşılaştığım ghosting oranı ise %50'nin üstündedir muhtemelen. premiumum bu pazar bitti, bir süreliğine sessize aldım uygulamayı belki 2-3 hafta sonra tekrar açarım.

ghosting meselesine gelmeden önce, ekşi'de genelde erkekler bu uygulamada canla başla match alıp randevu için uğraşıyorlar ama kadınlar sürekli ghosting yapıp kimseye yazmıyor gibi bir algı var. benim gözlemim ise bence her iki cinsiyet de aynı şeyleri yapıyor. burada birkaç kadın yazar karşılaştıkları durumları ya da garip tipleri yazmışlar. altına benden imza ve kaşe gelsin.

bu yazımı okuyan kadınlar, erkekler. kimseye bir şey açıklamadan ghosting yapmayın, en fazla muhabbet sarmadı diyip konuşmayı öyle bitirin. bu arada bir şey yazıp sonra unmatch yapsanız da yazdığınız son şeyi o kişi göremiyor. o yüzden ben muhabbet sarmayanlara düzgün açıklamamı yapıp istersen beni sen unmatch et, böylece yazdığım şeyi görmüş ol diyorum. çoğu zaten kısa sürede unmatch ediyor, sadece bir tane kibar bir erkek açık sözlülüğüm için teşekkür etti ve yolun açık olsun dedi. umuyorum kendisi aradığı ilişkiyi en kısa sürede bulmuştur.

bu platformda yediğim ghostinglerin en büyük faydası beni başkalarının hislerini daha önemseyen biri haline getirmesi olabilir. uygulamanın ilk haftasındaki son mesajlarla son zamanlardaki mesajlarımın arasında uçurum vardı.

bir aylık sürede 5-6 kişiyle instagrama kadar ekleştik, 3 tanesine ben coffee date teklif ettim, sadece bir tanesiyle buluştuk. bir tanesi de bana coffee date teklif etti, sonra karşılıklı ghosting yaşadık.

kimsenin ismini ve detayını da vermeden birkaç örnek vereyim de bu platformda kadınlar kötü algısı yıkılsın. (belki eşleştiğim kişiler bu yazıya denk gelip acaba bu ben miyim diye paranoya yaşarlar haha)

birinci eleman

uygulamada az konuştuktan sonra instagram'a geçtik, instagramdan sonra onun tarafından mesajlar daha azalmaya başladı. geç yazmalarına sürekli saçma bahaneler oluşturdu. o sıra muhtemelen başkalarıyla daha konuşuyordu, gayet olabilir bir durum. dedim coffee date teklif edeyim de yüz yüze rahat konuşalım olacaksa olsun bu iş olmayacaksa yollarımıza bakalım. gayet gönülsüz bir olur ama bugün işim var yanıtı verdi. şu gün yapalım vs. diye de bir öneri getirmediği için bir daha kendisine yazmadım.

ikinci eleman

bu elemanla birkaç gün konuştuktan sonra insta'ya geçtik. ben bir dönem hasta oldum covid de olabilir diye dedim hasta olmasam aslında kahve içelim diyecektim ama iyi değilim. adam saatler sonra ifadesiz bir şekilde "geçmiş olsun." dedi. aynen bu şekilde. ben de birkaç saat sonra aynı tepkisizlikle "sağol." dedim. insan daha kibar şekilde geçmiş olsun, umarım hızlı düzelirsin tabii sonrasında coffee date yaparız falan der. tabii ki de onun odunluğundan dolayı bir daha konuşmadık.

üçüncü eleman

bumble'da konuşmaya başladık ve muhabbet akıyordu. 2 saat bile olmadan gel istersen coffee date yapalım dedi. dedim sonunda işi bana bırakmadan randevuya çağıran bir erkek. kabul ettim, ertesi gün yazdığımda buluşuyor muyuz diye bugün işlerim uzayacak gibi başka gün yapalım mı dedi. dedim olabilir, insanlık hali. olabilecek gün opsiyonlarını konuştuk (ilk anlaştığımız günden 3 gün sonrasına buluşalım dedi). aslında hiçbir zaman buluşmayacağımızı anlamıştım ama hadi dedim bir şans vereyim. cuma için sözleştik, cumaya kadar konuşmadık çünkü kendisi 1-2 sohbet açma girişimime odun gibi yanıtlar verdi. özellikle cumayı bekledim ve plan da yapmadım belki cuma sabahı yazar diye. tabii ki de yazmadı, cuma akşamı bir şey yazma bile gereği duymadan kendisini unmatch ettim. (evet, burayı okuyorsan kendini hemen tanıdın muhtemelen. insanlara biraz saygın olsun ve bir buluşmaya niyetin yoksa açıkça söyle de insanlar senin adına cumalarını bloke etmesin :) )

dördüncü eleman

ikinci günde ben coffee date teklif ettim. buluştuk da cidden (kendisi premium bitmesine 3 gün kala çıktığım ilk bumble date'im). buluşma bence ortalamanın biraz üstüydü, ikinci date'i yaparız diye konuştuk. ama meğer amaçlarımız örtüşmüyormuş, ben ilişki bakarken o daha casual bir şey bakıyormuş. o yüzden ikinci date hiçbir zaman olmadı. birkaç soğuk mesajlaşmadan sonra karşılıklı kapanan bir konu oldu.

bonus eleman

ve ilginç bir şey daha oldu. benim profilim sessizdeyken bir kişi ile match oldum. hatta ikimizin de izlediği ortak bir dizi olduğu için açılışı o diziden bir referans ile yaptım. kendisi bana tahminen 10 saat sonra falan döndü. dedim olabilir bazen ben de açmayabiliyorum uygulamayı, sonra yanıt yazdım. eleman yok oldu, kayıp ilanı vermeye başlayacaktım. aradan bir gün geçti, profil de kapalı bir tek bu eleman var. dur dedim komikli yazayım. "yetişkin insanlar için 24 saatten sonra kayıp ilanı verebiliyor muyuz yoksa biraz daha beklemek gerekli midir?" tarzı emojili bir şey yazdım. bence komik, biri bana bunu yazsa gülerim ve bir şey yazarım. eleman beni saniyesinde unmatch etti. haha, kendisi burayı okuyorsa zaten sense of humor'ımız uyuşmuyormuş, aradığın ilişkiyi bulmada bol şans.

neyse, yine çenem düştü yazmışım da yazmışım. kısaca demek istediğim kadın/erkek ayrımı yapmadan hödük olan her yerde hödük. hödük olan insanlara fazla vakit harcamayın, geçin gidin.

bir de cidden ghosting yapmayın, açık ve net bir şekilde insanlara bir açıklama yapın ondan sonra ne yapıyorsanız yapın. keşke bu uygulamada insanları puanlayabilip altına yorum yazabilsek. acaba böyle bir uygulama mı çıkarsam?

bu uygulamada düzgün ilişki bulan yok mu, tabii ki de oluyor. burada tanışıp evlenen bile biliyorum. ama amacınız daha casual bir şey ise buradan size daha çok ekmek çıkar, amacınız ilişki bulmak ise piyango vurması gibi biraz.

bu yazının sonuna gelebildiyseniz sizi tebrik ediyorum.