DC Sinematik Evreni Nerelerde Hata Yaptı da Marvel'ın Başarısına Yaklaşamadı?

2008'de başlayan Marvel Sinematik Evreninin (MCU) karşısına rakip olarak gelen DC Sinematik Evreni (DCEU), bir türlü gereken ivmeyi yakalayamadı. Son olarak Ben Affleck ve Henry Cavill'in rollerinden ayrıldıkları söylentisiyle bocalayan evrenin nerelerde yanlış yaptığını Sözlük yazarı "kryptonian" açıklamış.
DC Sinematik Evreni Nerelerde Hata Yaptı da Marvel'ın Başarısına Yaklaşamadı?
Flash, Cyborg, Superman, Batman, Wonder Woman ve Aquaman.

dc sinema evreni, kötü filmlerden çok kötü stüdyo yönetimi yüzünden elimizden kayıp giden bir sinema evreni. okumayı siyah beyaz superman çizgi romanlarıyla söken bir dc fanı olarak evren başlarken warner bros'un bu kötü yönetimini göz önünde bulundursam da büyük umutlar içindeydim. ama bu kadar da kötü olacağını tahmin edemedim be.

man of steel ve batman v superman geniş çaplı beğeni almasa da hem benim çok sevdiğim filmlerdi hem de yeni bir sinema evreni için başarılı sayılacak gişe rakamlarına ulaşmıştı. yani burada warner bros kendi core kitlesini oluşturmuştu aslında, bu mcu'nun bile ilk filmlerinde yapamadığı bir şeydi. ama işte stüdyo aç gözlülüğü, mcu'nun pastasına göz diktiler, sandılar ki ellerindeki materyali onlar gibi yaparlarsa onlar gibi hasılat yapabilirler. ama be gerizekalılar, be kafası gidikler, marvel o hasılatları filmleri "mük kem mel" olduğu için mi yaptı? hayır adamlar büyük sabırla, ilmek ilmek çok sağlam bir dünya inşa etti.


beklenen hasılatları bulamasalar bile planlarını bozmadılar, stratejiyi değiştirmediler. ilk iki thor filmi kötü oldu diye üçüncüyü siktir etmediler, gittiler adam gibi üçüncüyü yaptılar. ilk captain america filmi çok tutmadı diye captain america çekmeyi bırakmadılar, ikinciyi çektiler ve en iyi mcu filmini yaptılar (captain america: winter soldier). 

Captain America: Winter Soldier / Asansör sahnesi


peki sen ne yaptın warner bros?

man of steel ve bvs ile oluşturduğun kitleden tatmin olmadın, bu filmler geniş beğeni almadı ve hayvani hasılat yapmadı diye gelecek planlarını siktin attın. man of steel 2013'te çıktı, ikinci filmin daha 2020 sonrasında bile adı geçmiyor ki bu senin evreninin ana prestij karakteri.

sonra gittin guardians of the galaxy çok tuttu diye suicide squad yaptın, ama anti-kahraman kadro dışında guardians of the galaxy'nin tutmasını sağlayan hiçbir şeyi içine koymadın, üstüne bir de filme 300 tane joker sahnesi çekip sadece 2'sini yayınlayarak evreninin en popüler kötüsünü oynayacak aktörün moral motivasyonunun içine sıçtın.


hadi wonder woman'ı liberal medyanın kadın lead var iyi davranalım yumuşaklığı sayesinde yedirdin ama onun da captain america the first avenger'ın reboot'u olduğunun hepimiz farkındayız.

batman v superman bana göre çıkan en iyi üründü. ama onu da kestin biçtin, sıradan sinema izleyicisinin hikayeyi takip etmesini zorlaştıracak hale getirdin. haliyle karakterler fanı olmayanların gözünde iki boyutlu kaldı. ama, çok önemli bir ama, özellikle bvs ile sinema evrenine çok önemli bir kimlik verdin ve core kitleni kazandın. dc; daha yetişkin, oturaklı ve karanlık tonda filmlerin evrenidir diye benimsedik.


fakat işte bununla da tatmin olmadın. olup bunun üzerine adım adım evren kursan sen de yapacaktın belki avengers hasılatı. gittin flash'ı aquaman'i, cyborg'u millete benimsetmeden justice league çektin. haliyle bunlar da fanı olmayanlar için iki boyutlu kaldı filmde. ama en büyük hata bu değil, en büyük hata o oluşturduğun core kitleye kazık attın justice league'le. benim için o filmden sonra bitti dc sinema evreni. resmen çıktın "hayır ben dceu (dc extended universe) yapmayacağım yan sanayi marvel olacağım" diye marvel özentisi bir film çıkardın ortaya. zack snyder da joss whedon da bence bireysel olarak başarılı adamlar, ama siyahla beyaz kadar farklılar. sen zack snyder'ın vizyonuyla kendi çektiği filmi joss whedon'a kendi vizyonuyla tamamlatırsan böyle bir ucube çıkar ortaya işte. filme dair tek başarılı şey bıyık cgi'ına falan laf edilse de superman'di. ona rağmen hala bir man of steel 2'den bahis yok.


tüm bunlar siktir et, en büyük hata en başta dediğim gibi plan program kuramaman wb. 2-3 eleştirmen bu olmamış dedi diye "ha olmamış mı, o zaman yapmayak ya:(" moduna girdin. siktir et ne dinliyorsun sen onları, fanları dinlesene. onlar veriyor bilet parasını, bu sikik eleştirmenler kesin bilet parası bile vermiyor zaten. kötü mü olmuş dediler, benim filmim böyle hacı beğenmiyorsanız izlemeyin de. kalkıp "ha tamam o zaman marvel'dan yönetmen getirip onlar gibi yapayım" deme. kalkıp planladığın filmleri iptal etme.

hal böyle olunca ne oluyor?

hem izleyici kitleni kaybediyorsun hem de oyuncuların moralini bozuyorsun. düşünsenize daha ilk avengers filminden sonra rdj bırakıyor, chris evans gidici muhabbetlerinin çıkmaya başladığını. burada sürekli ben affleck bırakıyor, henry gidici, gal gadot az para mı almış haberleri dönüyor. gerçekten gitmeseler bile bu haberlerin varlığı bile yıpratıcı. adamların kendi yaptıkları işe bir sevgi bağı olmadığını gösteriyor resmen. ama zaten niye olsun?! henry cavill'e "gel senin üzerinden sinema evreni kuracağız" diyorsun ilk filmden sonra adamı harcıyorsun resmen, bvs'de repliği yok, jl'de cgi bıyık muhabbeti, ikinci film desen belki 30 yıl sonra yaparız kafası. ben affleck'i getiriyorsun adamın arkasında durmuyorsun. sonra batman üçlemesi çekeceğiz ama batman başka batman olacak, joker filmi yapacağız ama joker başka joker olacak diyorsun. yani ne filmlerini yönetebiliyorsun ne oyuncularını ne de kitleni.

"Ben Affleck Batman'i ve DC'yi bırakıyor mu?" tarzı haberler son günlerde oldukça çoğaldı.

"mcu ne yapıyorsa tersini yap" derken biz film içeriklerinden bahsediyorduk, sen bunu stüdyo yönetiminde yaptın. çünkü adamlar işlerini tutkuyla sevgiyle yapıyorlar, sen ne yapsam da 2 kuruş fazla cebe atsam diye bakıyorsun. sonuç olarak onlar milyar dolarları götürürken sen elin cebinde dolaşıyorsun.

neyse ne diyim, özetle allah belanı vermesin warner bros. bugün de mesaiyi yedim sayende.

Avengers: Infinity War Öncesi Olaylara Hâkim Olmak İçin İzlemeniz Gereken Marvel Filmleri