DC'nin En Popüler Karakterlerinden Olan Harley Quinn İlk Nasıl Ortaya Çıktı?

Çizgi roman dışında bir ortamda yaratılan karakterler arasında en popüleri olan Harley Quinn'in ortaya çıkış hikayesi.
DC'nin En Popüler Karakterlerinden Olan Harley Quinn İlk Nasıl Ortaya Çıktı?

harley quinn, 1992 yılında batman the animated series için yaratılmış bir kurgusal karakter. çizgi roman dışında bir ortamda yaratılan karakterler arasında en popüleridir kendisi, hatta en popüler 5 dc karakterinden biridir. bu yazı, karakterin yaradılış süreci hakkında olacak.

90'ların efsane çizgi filmi batman the animated series'te bir yazar olan paul dini joker's favor isimli bölümün senaryosunu yazıyordu. bölüm sıradan bir adamın joker'e bir iyilik borçlanması ve joker'in yıllar sonra bu iyiliği istemesi hakkındaydı. ama dini çıkardığı işten memnun değildi, yazdığı senaryonun fazla karanlık olduğunu düşünüyordu. oysa kendisi joker'in komedyen yönünü de seviyordu, joker'i düz bir suçlu gibi yazmak istemiyordu. bu yüzden joker'e 1966 batman dizisindekiler tadında bir kadın yardımcı vermeye karar verdi. ama karakteri kafasında oturtamıyordu. bu sırada bir mola verdi. dini'nin üniversiteden bir arkadaşı days of our lives isimli soap operada oynuyordu, ona bir süre önce dizideki sevdiği sahnelerinden derlenmiş bir kaset vermişti. kaset oldukça uzun zamandır evin bir köşesinde beklemekteydi. dini dinlenirken öylesine kaseti izlemeye başladı ve kasetin bir noktasında bu sahneyle karşılaştı. aradığı şeyi bulmuştu, joker'in kadın yardımcısı konusunda kafasında bir fikir oluşmuştu. yardımcı kostüm giyecekti ve ekranda en az joker kadar absürt duracaktı.


paul dini aslen bir yazardı ama az çok kafasındakini gösterebilecek kadar çizim yapabiliyordu. hemen kafasına göre 1940lar estetiğinde bir karakter dizaynı hazırladı:


bu dizaynı dizinin yaratıcısı ve baş karakter dizayncısı bruce timm'e götürdü ama timm karakterin fikrini sevmesine rağmen bu dizayndan nefret etti. hemen kafasına göre bir dizayn yaptı o da:


dini de timm'in dizaynını daha çok beğendi. renklendirme için de altın çağ süper kahramanı daredevil'dan esinlendiler. dini italyan tiyatrosundan bir karakter olan harlequin kelimesini bozup harley quinn haline getirdi ve karakter tam anlamıyla doğmuş oldu.

karakter dizaynından sonraki aşama karakteri seslendirecek kişiyi seçmekti. dini seslendirme yönetmeni andrea romano'dan bir arkadaşını rol için denemesini rica etti, kendisine ilham veren dizi sahnesinde oynayan üniversite arkadaşı arleen sorkin'i önerdi. hem romano hem de timm sorkin'in seslendirmesini beğendi, hemen onu role seçtiler. aslında karakterin tek bölümlük bir karakter olması planlanıyordu, ama ekip dini'nin metnini ve sorkin'in seslendirmesini sevdi. dini de sonraki joker bölümlerinden birinde karakteri tekrar kullandı. orada karakter daha da sevildi ve çoğu joker bölümünde görülmeye başladı. bu bölümlerde yavaş yavaş joker'den bağımsız bir karakteri oluşmaya başladı.


artık karakter popülerdi, bir origin hikayesi zamanı gelmişti. bu origin hikayesi bruce timm'in çizdiği ve paul dini'nin yazdığı bir çizgi roman halinde yapıldı. çizgi roman 1993'te yayınlandı ve 1994'te hem eisner hem de harvey awards ödüllerinde en iyi tek sayı ödülü aldı. ve bunu the sandman, marvels gibi güçlü rakipleri geçerek başardı. karakter artık popülerleşmeye başlamıştı. 1999'da ana çizgi roman evrenine de eklendi. sonrasında zaten en popüler dc karakterlerinden biri haline geldi. peki karakterin yaratıcılarına ne oldu?


bruce timm batman sonrası dc animasyonlarına devam etti, bir dc animasyon evreni kurmaya başladı. kurduğu evrenden çıkan konseptler çizgi romanları etkilemeye devam etti. dc animated universe hala dc animasyonlarında yapımcı olarak görev alıyor, şu an yeni j. j. abrams ve matt reeves ile birlikte yeni bir batman animasyon dizisi geliştiriyor.

paul dini dc animasyon evreninde yazarlık yapmaya devam etti. ayrıca çizgi roman yazarlığı konusuna odaklandı. alex ross için yazdığı grafik romanları ve detective comics yazdığı dönemiyle başarılı bir çizgi roman yazarı oldu. bence kendisinin en iyi işi batman the animated series'in filmi batman mask of the phantasm yazılırken başından geçenleri anlattığı dark night'tı. çizgi roman ve animasyon senaryolarının yanında iki de video oyunu senaryosu yazdı, batman arkham asylum ve batman arkham city.

arleen sorkin dc animasyon evreninin kalanında da harley quinn'i seslendirmeye devam etti. ayrıca batman arkham asylum ve dc universe online'da da karakteri seslendirdi. sonra karakteri seslendirmeyi bıraktı, yerini çoğu projede tara strong aldı. ve dün, 26 ağustos 2023'te 67 yaşında hayatını kaybetti. normalde kendi başlığına kısa bir entry yazarak anacaktım ama daha başlığı bile açılmamış. ben de bu entry'yi hem harley quinn'in ilk seslendirmeni olarak kendinden sonra gelenlere yol gösteren hem de days of our lives'taki palyaço sahnesiyle karakterin görüntüsüne ilham kaynağı olan sorkin'i anmak için yazdım.