Deneyen Bir Sözlük Yazarından: Popüler Japon Dolma Kalemlerinin İncelemesi

Piyasada öne çıkan 3 Japon dolma kalemi deneyen bir Sözlük yazarı kısaca anlatıyor.
Deneyen Bir Sözlük Yazarından: Popüler Japon Dolma Kalemlerinin İncelemesi
iStock

bugün japon kırtasiye malzemeleri satan bir dükkana girip 3 büyük japon markanın başat kalemlerini denedim. pilot, sailor ve platinum.

platinum

3776 modelini denedim. diğer kalemlere de baktığımda en az vakit geçirdiğim kalem oldu. 3 büyük japon firması arasında hem üç, hem kalem kalitesi olarak en geride bulduğum marka.

pilot

custom heritage ve falcon modellerine baktım. genel olarak hem işçilik, hem malzeme, hem uç kalitesi olarak üzmeyecek bir marka olduğunu düşünüyorum. konvertörleri çok kötü ama. bazı modellerde içindeki agitator'dan dolayı kalemi sallayınca takur tukur ses geliyor ve reddit'te mürekkep doldurma konusunda ciddi sıkıntılar olduğu söyleniyor.

sailor

pro gear ve 1911 modellerine baktım. uç olarak tartışmasız en güzel uçları üretiyor. hatta 21 karatlık ucu gerçekten şu ana kadar kullandığım kalemler arasında en etkileyicisiydi. ancak kalemlerin geri kalanı işçilik olarak çok başarılı değil. örneğin kapağın tepesindeki sailor logosu, ve yine kapaktaki sailor 1911 yazısı $350'lık bir kaleme yakışmayacak bir işçilikteydi.

japon kalem markaları $200 seviyesinden başlayarak fiyat-performans anlamında başarılı kalemler sunuyor. $200-300 dolara alabileceğiniz en başarılı kalemler olduklarını düşünüyorum. sailor pro gear, 1911 ile pilot custom heritage ve pilot falcon modellerini beğendim.

ekleme: biraz daha detay vereyim. 1911'i cigar shape sevmediğim için almadım. pilot falcon yumuşak bir uca sahip olduğu için ileride muhtemelen koleksiyonuma katacağım bir kalem. (yumuşak uçlar bastırarak yazınca daha kalın iz bırakan uçlar.) pilot'un yerine sailor'da karar kılmamın nedeni de pilot'un konvertörü ve sailor'un ucu oldu.

sonuç olarak sailor pro gear siparişi geçtim merak edenler için. çünkü ucu ve tasarımı en çok tatmin eden o kalem oldu.