Depremde Hatay'ın Erzin İlçesinde Neden Tek Bir Bina Dahi Yıkılmadı?

Merkezüssü Kahramanmaraş olan depremden en çok etkilenen şehir olan Hatay'ın Erzin ilçesinde tek bir bina bile yıkılmadı.
Depremde Hatay'ın Erzin İlçesinde Neden Tek Bir Bina Dahi Yıkılmadı?

1. erzin, amanos'un eteklerinde; haliyle antakya gibi ilçelerin aksine, alüvyon yerine daha sağlam zemine oturtulmuş bir ilçedir.

2. fay çizgisi amanos'un diğer tarafından geçmekte, haliyle amanos dağları ilçeye siper olmaktadır.

3. evlerin %95'i bir ya da iki katlıdır.

4. evlerin yapıldığı arsaların çoğu hisseli olmakla birlikte, bir evin yanındaki diğer evler yoğunlukla akrabadır. ilçede herkes birbirine güvenir, arka kollar. hisseyi kat mülkiyetine çevirmek de güvensizlik yaratacağı için kimse bu işe girişmez ve yüksek katlı bina yapmak hayal olur.

5. ilçe 42 bin nüfuslu. eski jenerasyon narenciye ile geçimini sürdürür. ilçenin %90'ının narenciye bahçesi vardır. yeni jenerasyon ise dışa göç verir. haliyle 30 sene önce bile ilçenin nüfusu 25 bindi. nüfus artış hızı yavaş olduğu için yeni yüksek binaya da ihtiyaç yok.
---

erzin belediye başkanı ökkeş elmasoğlu, konu hakkında euronews'e şu açıklamayı yaptı:

"erzin'imizde hasarlı binalar var. binalar yıkılmadı ama az ve orta hasarlı çok olmasa da ağır hasarlı binalarımız da var. buna rağmen önemli olan burada bir can kaybı yaşamamamız. yaşamasak da bizi ülkedeki can kayıpları çok üzüyor. bunlarla ilgili neler yapılabilir, bunları konuşmak lazım. ben, erzin belediye başkanı olarak, sadece kendi dönemimle ilgili söyleyeyim, tabii ki bütün yapı stoku kendi dönemimde olmadı. daha önceki yapı stokları da var. ama kendi dönemimle alakalı ben, herhangi bir şekilde kaçak inşaata izin vermeme noktasında elimizden geldiğince mücadele etmeye çalıştım."

ayrıca bbc türkçe'nin erzin hakkında hazırladığı video da izlenebilir.