Depresyondaki Birine Nasıl Yardımcı Olunur?

Etten, kemikten varlıklar olan insanların zaman zaman psikolojik olarak sıkıntılı dönemler yaşaması çok doğal. Peki depresyonda olan biri için neler yapılabilir? Ona ne tavsiye edilir?
Depresyondaki Birine Nasıl Yardımcı Olunur?

uzmanlardan destek almak hayli önemli. bu uzman desteği (ilaç tedavisini bir kenara bırakırsak) genel olarak terapiye, diyaloga, konuşmaya, kısacası dile dayanıyor. dilin geçmişi ise taş çatlasa 200.000 yıl; oysa insanın da üyesi olduğu primatların geçmişi 65.000.000 yıl! yani konuşmadan önce doğada hareket ediyorduk ve belki de depresyondaki birinin öncelikli ihtiyacı harekettir.

hareketin, egzersizin depresyon ve kaygıyı azalttığına dair onlarca bilimsel kanıt var ki bunların bir kısmını yazının sonuna bırakıyorum. bu çalışmalarda yazdığına göre mesela, doğal ortamında hareket eden ve grubu içinde düzgün bir statüsü olan bir hayvanın depresyona girdiği hiç görülmemiş. daha ilginci ise şu: evlerinin yakınında daha fazla doğal alan olan, yeşil alanların bol bulunduğu yerlerde büyüyen çocukların davranış bozukluğu, kaygı ve depresyon düzeylerinin, diğer yaşıtlarına göre önemli derecede düşük olduğu orta çıkmış.

dolayısıyla hareket etmeyen, belli bir süre doğada kalmayan çocuk veya yetişkinlerin tam olarak sağlıklı olması pek mümkün değil. işte bu yüzden depresyon, esasında hareketsiz yaşamın sonuçlarından biri. hareketin ağır depresyonlar üzerinde yoğun bir etki göstermesi elbette beklenemez; lâkin hareket, insanları depresyona sürükleyen nedenleri hafifletebilir. ideal olan açık havada, doğada, dağda, bayırda, kırlarda hareket etmek ama bu mümkün değilse spor salonları da olur. zira spor salonlarında koşanlarda, açık havada koşanlarda olduğu kadar olmasa da depresyonun azaldığı bulgulanmış.

üstelik sadece doğa manzarası bile insanın ruh sağlığı üzerinde büyük etkiye sahip. örneğin 1970'lerde güney michigan eyalet hapishanesi'nde kalan ve hücreleri açık araziye ve ağaçlara bakan mahkumların fiziksel ve psikolojik rahatsızlık yaşama risklerinin, hücreleri duvara bakan mahkumlardan % 24 daha az olduğu bulunmuş!

şunu unutmayalım ki biz insanlar biyofiliyiz; yani doğaya yakın olmak içgüdülerimizde var. hatta biyofili hipotezinin ortaya atan edward o. wilson'ın dediği gibi “estetik, entelektüel, bilişsel hatta manevi tatminimizin dahi anahtarı doğanın elindedir.”

***
doğa, hareket, egzersiz ve depresyon arasındaki ilişki için okuma kaynakları:

richard louv, doğadaki son çocuk - çocuklarımızdaki doğa yoksunluğu ve doğanın sağaltıcı gücü, çev. ceyhan temürcü, 2012, s. 60.

johann hari- kaybolan bağlar, depresyonun gerçek nedenleri ve beklenmedik çözümler, çev, barış engin aksoy, metis yay, 2019, s. 153-163.

edward o. wilson, insan doğası, thales yay., 2017.

physical activity, exercise, depression and anxiety disorders
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18726137/

interacting with nature improves cognition and affect for individuals with depression
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/articles/pmc3393816/

more green space is linked to less stress in deprived communities
https://www.sciencedirect.com/…ii/s0169204611003665

longitudinal effects on mental health of moving to greener and less green urban areas https://pubs.acs.org/doi/10.1021/es403688w

the great outdoors? exploring the mental health benefits of natural environments
https://www.frontiersin.org/…/fpsyg.2014.01178/full

exposure to neighborhood green space and mental health
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24662966/

the nature principle (reconnecting with life in a virtual age)
https://www.amazon.com/…-life-virtual/dp/161620141x

green space: a natural high
https://www.nature.com/…and%20in%20washington%20dc.