Ders Çalışmamak İçin Yapılan Hareketler Konusunda Kulak Yakan Sınıra Ulaşmış Bir Hikaye

Sözlük yazarı "life is drunk" üniversite hayatında zirvelere çıkan bu alışkanlığın ne derece zehirli olabileceğini kanıtlayan bir gün yaşamış.
Ders Çalışmamak İçin Yapılan Hareketler Konusunda Kulak Yakan Sınıra Ulaşmış Bir Hikaye
iStock.com

hayatımın hiçbir dönemi parlak bir öğrencilik hayatım olmadı zaten (ilkokulda hep pekiyiydi ama karnem onu saymazsak), üniversite hayatım ise kötülükte boyut değiştirmeydi adeta. 0.51 not ortalaması gördüm lan ben o not ekranında. anlayamazsınız...

ders çalışmamak için çok anlamsız hareket yaptım. tam saatte başlayayım diye bekledim, kaç saniye kaldı diye hesapladım hep, 59 geçe tuvalete girdim, tam saati geçtiğini görünce 1 saat daha beklemeye karar verdim, milyonlarca komik kedi videosu izledim, çamaşır yıkadım, yıkanırken çamaşır makinesini izledim, bulaşık yıkadım, bulaşık yıkarken tabak kırınca, yenisini almak için alışverişe gittim. dip köşe temizlik yaptım, çamaşır suyu kokusundan fenalık geçirdim, diş hekimliği okuyan arkadaşıma evde diş temizlettim, ders çalışırken acıkırım diye yemek yaptım. yemek dediğim de makarna falan değil ha. hayatımda ilk ve son karnıyarık denememi vizesinden 23 aldığım dersin finaline çalışmam gereken zamanda yaptım. iğrenç oldu. ona dertlendim. annemi arayıp "anne karnıyarık yapamadım ben :((" diye dert yandım. kadın da yazık "boşver oğlum sen ders çalış ben sınavlarından sonra yaparım sana karnıyarık" dedi. "karnıyarık yapamayan adam kütle transferini nasıl yapsın anne" deyip ağlayarak kapattım telefonu. ardından iğrenç olan karnıyarığı makarnaya sos olarak kullandım. o da iğrenç oldu, midem bozuldu, cırcır oldum, yine çalışamadım falan filan.


tüm bunları yaptım ama hiçbiri o gün yaptığım kadar anlamsız olmadı. izmir'deyim. yine bir sınav dönemi, temizliği, yemeği yapmışım yine bir tam saati bekleyip saniye hesaplarken ev arkadaşı geldi yanıma.

- birader halı saha maçı varmış oynar mısın?
+ yok benim sınavım var yarın.
- haa tamam kolay gels...
+ kaçta?
- 7-8. ama sınavın varsa boşv...
+ aslında oynayabilirim ya. yandaki halı sahada mı?
- yok manisa'da. bizim arkadaşlar yapacak da adam eksikmiş. beni alacaklar.
+ tamam oynarım!!!
- hadi hazırlan çabuk gelecekler birazdan.

oha! saniyeler için benim sınavım var'dan manisa'ya halı saha maçı yapmaya gitmeye değişen bir düşünce akışı. hemen giyindim adamlar aldı bizi. izmir'den manisa'ya halı saha maçına yola çıktık. bildiğin deplasman maçına giden futbolcular gibi triplere girdim falan. bir yandan da hesap ediyorum aklımdan "8'de maç bitse ben en geç 9'da dersin başına otururum ohoo sınav yarın 3'te zaten her türlü yetişir" diye. maçı oynadık. tam geri dönecekken arkadaş susmadı yine.

- bi bira çakıp öyle mi dönsek.
+ benim yarın sınavım var ya.
- ben ısmarlıcam lan tamam.
+ tamam içelim!

gittik marketten bira aldık. ben yine aklımdan geçiriyorum "9'a kadar içsek ben 10'da başlarım her türlü derse" diye. 1 bira oldu, 2 bira oldu, 3 bira oldu. geçen her saat aklımda hep "x'e kadar dursak ben x+1'de derse başlarım zaten" düşüncesi. tam biralar da bitti hadi gidelim derken ağzını siktiğimin arkadaşı yine konuştu.

- benim karnım acıktı yaa.
+ benim sınav yarın evde karnıyarıklı makarna var onu yersin.
- iğrenç o be! benim canım başka bir şey istedi.
+ ayvalık tostu.
- tamam eve giderken alırız.
+ ben ayvalık'da yemek istiyorum ama ayvalık tostunu.
- saçmalama benim yarın sınav...
+ onu da ben ısmarlıcam lan tamam.
- tamam gidelim amına koyim!

vay arkadaş nasıl bir iradesizlik bu! 11'de manisa'dan yola çıkıp 3 saatlik yolculuğun ardından ayvalık'a vardık. yarım saat de ayvalık tostu yiyecek yer aradık. saat 4 gibi sigaralarımızı içerken "hadi beyler dönelim benim sınavım var" dedim yine hiç inanmayarak.


sabah 8 gibi evdeydik. ardından "2 saat uyuyup kalkar öyle çalışırım" dedikten sonra hatırladığım saat 12.30'du.

"şöyle güzel bir kahvaltı yapayım da 1 saat bakar girerim hayırlısı artık" dememin ardından da gördüğüm saat 2.15'di.

"neyse sınıfta sınav öncesi oluşan kaostan bir şeyler kaparım artık" diyerek yola çıktım.

ardından sınavlar açıklandı ve belki de hayatımın en epik anlarını yaşadım. ders çalışmamak için izmir'den manisa'ya halı saha maçına gittiğim, ardından manisa'dan ayvalık'a ayvalık tostu yemeye gittiğim sınavdan en yüksek notu ben almıştım sınavda. vizesi 17 olan dersin finalinden 90 alarak şov yapmışt... şaka la şaka amına koyim 3 aldım sınavdan. 1, 2, 3 diye sayarken bahsettiğimiz 3. düz 3.

demem o ki gençler sınavdan önce ayvalık tostu yemeyin. midenize oturuyor. hep ayvalık tostu yüzünden evde mis gibi karnıyarıklı makarna var hem onu yiyin.

ayrıca entryi bitirene kadar yine saat 10.01 olmuş. 11'de başlarsınız boşverin.