Diğerlerine Göre Çok Daha Sağlıklı Olan Bitter Çikolatanın Faydaları

Diğer çikolatalardan farklı olarak yüksek oranda kakao içeren bitter çikolatanın birçok faydası var. Tabii dozunda tüketmek şartıyla...
Diğerlerine Göre Çok Daha Sağlıklı Olan Bitter Çikolatanın Faydaları
iStock

bitter çikolatanın uzun bir geçmişi var. isadan önce 1100 ve 1400 arası ilk defa mayalar ve aztekler kültürlerinde ilaç olarak ya da ritüellerinde kullanılmış.

ilk etapta bitter çikolata varmış, ama zamanla bu bitter çikolataya başka maddeler karıştırılınca sütlü çikolata pazara girmiş. savaşı o vakitten sonra sütlü çikolata kazansa da 20. asrın sonunda bitter çikolata popülerliğini geri kazanmış.


bitter çikolatanın faydaları

1. alzheimer önleyici, iyi kolesterolü yükseltici ve tansiyon düşürücü bir etkisi olduğu söylenmekte.

2. yapılan testlerde çikolatanın polifenol ve flavanol maddesinden dolayı bir nevi antioksidan olarak çalıştığı söyleniyor. bu maddelerin alımının kalp ve damar hastalıklarını, astım ve şeker hastalığında ki şansı da azalttığı söyleniyor. bir testte mesela haftada 5 seferden fazla biraz bitter çikolata yemek, daimi bir şekilde, kalp ve damar hastalıklarını 57% azaltmak adına etkili olmuş. ve diğer bir testte kalp ve damar hastalık ölümlerini 50% azalttığı gözlemlenmiş. bu son test 15 yıl boyunca 470 yaşlı erkekle yapılmış.

3. kan pıhtılaşmasını önlediği söyleniyor.


4.
bir araştırmada bir test grubuna 15 gün boyunca bitter çikolata verilmiş (sağlıklı diyet namına) ve 15 gün sonra tansiyonun düştüğü görülmüş.

5. deriyi güneş ışınlarına karşı koruduğu söyleniyor. bu sonuç 12 hafta boyunca bitter çikolata yiyen ve test edilenlerin güneşe karşı bağışıklıklarının arttığı görülmüş.

6. daha kolay kilo verilebildiği gözlemlenmiş. bir gruba 100 gram beyaz, diğer gruba 100 gram bitter çikolata verilmiş. test dönemi sonunda bitter çikolatanın beta hücrelerini iyileştirdiği, bundan dolayı insülin hassasiyetini yükselttiği görülmüş. nedeni, bitter çikolata da polifenol olması ve beyaz çikolata da olmaması.


7.
karaciğer yağlanmasını önlemesi. böyle bir rahatsızlığı olanlarda bitter çikolatanın içinde ki kakaonun yüksek miktarından dolayı yağlanmayı önlemede fayda gözlenmiş.

8. feniletilamin gibi çeşitli maddelerden dolayı daha yüksek mutluluk hissi vermesi.

9. endorfin maddesinden dolayı acı ve stres duygularını azaltması.

10. harvard medical school araştırmasına göre beyine kan akımını iyileştirmesi, hafıza testinin 30% yükselmesi/ ileriye gitmesi, konsantrasyonun yükselmesi ve problemleri daha kolay çözebilme.


11.
beyini kötü maddelere karşı koruması.

12. içinde ki kafeinden dolayı beynin konsantrasyonunda bir rol oynadığı.

13. içinde ki magnezyumdan dolayı stresi azalttığı.

14. doyuruculuğundan dolayı kötü abur cuburlardan uzak tutması.

15. iyi bakterileri çoğaltması.

kaynaklar: çesitli üniversiteler / internet makaleleri

Küçük Bir İmalathaneden Çikolata Devine Dönüşen Ferrero'nun Tarihi

Kakao Çekirdeğinden Ürünün Paketlenmesine Kadar Çikolata Yapımının Aşamaları