Dişi Başladığı Hayatının 18. Yılında Erkek Olan İlginç Bir Balık: Orfoz

Türkiye'de nesli tükenmekte olan balıklardan orfoz, cinsiyet değiştiren balık türlerinden.
Dişi Başladığı Hayatının 18. Yılında Erkek Olan İlginç Bir Balık: Orfoz

orfoz (epinephelus marginatus), hermafrodit (çift cinsiyetli) olup, cinsel olgunluğa eriştiği zaman dişi cinsiyet organlarına sahiptir. hayatının belirli bir dönemini dişi olarak geçirdikten sonra dişi cinsiyet organları kaybolarak yerine erkek cinsiyet organları gelişir ve hayatının geri kalanını erkek olarak yaşar. 

orfozlarda dişi erişkinliğe erişme boyu ortalama 43.8cm, cinsiyet değiştirip erkek olma boyu ortalama 81.3 cm olarak bulunmuştur.

50 yıl kadar yaşayabilen orfozlar 5-6 yıl içinde üreyebilecek dişi boyutuna ulaşırken, erkek bir bireye dönüşebilmeleri için ise 15-20 yıl geçmesi gerekir.

yazlık ve kışlık olarak 2 evleri olan orfozlar kışları daha derindeki evlerinde yazları ise daha yüzeye yakın yuvalarında bulunurlar.


yuvalarının etrafından çok fazla uzaklaşmayan orfozların yeri yurdu belli olduğu için avlanmaları kesinlikle yasaktır. her boyda ve her sezonda. yuvaları belli olan bu balıklar kabiliyetsiz avcılar tarafından bile kolaylıkla vurulabildiği için (vurup suyun altında bırakıyorlar) bu hayvanın avlanması katliam olarak düşünülebilir.

ayrıca orfoz tek eşli olduğu için bir orfozu öldürerek 2 orfozu da yok etmiş olmaktalar.

denizlerimize istilacı tür olarak gelen balon baliği ve aslan balığının küçük boyda olanlarını avlayabilen orfoz baliği denizlerimizin ekosisteminin korunması için özellikle çok önemlidir.

orfoz son derece ürkek bir balıktır. kendisi için tehdit olarak algıladığı en küçük şey için bile yuvasının derinliklerine kaçar. bu noktada önemli olan balığı vurmak değil vurulan balığı yuvasından dışarı almaktır. şöyleki vurulan orfoz solungaçlarını açarak kafasını şişirir. ve dışarı çıkarılması çok güç bir hal alır. bu yüzden orfoz avcılık açısından kolay değil zor bir balıktır. 94 yılında avı yasak değilken vurduğum 8 kiloluk bir orfozu yuvasından dışarı almak için 3 saat uğraştığımı bilirim...


sanılanın aksine, bu balığın neslini serbest dalış ile balık avlayanlar değil, gece ve tüple avlananlar kurutmuştur. ağırlığı 1 kiloyu bulmayan orfozcukları kolay para için vurup turistik restoranlara satmaktadırlar. bilinçli zıpkıncı 5 kilonun altındaki orfoza zıpkın sıkmaz. sıkarsa seneye o bölgeden orfoz alamayacağını bilir çünkü.