Disney'in Mickey Mouse'tan Önce Ürettiği İlk Karakter: Şanslı Tavşan Oswald

Disney'in ilk karakteri bilinenin aksine Mickey Mouse değilmiş.
Disney'in Mickey Mouse'tan Önce Ürettiği İlk Karakter: Şanslı Tavşan Oswald

walt disney'in ilk çizgi film yaratığı mickey mouse değildi

walt disney tarafından kurulan eğlence imparatorluğu, disney'in en ünlü yaratığı mickey mouse'un oynadığı başrolden dolayı bazen "house of mouse" olarak adlandırılır. mickey'nin siluet halindeki ya da şapkasını süsleyen yuvarlak fare kulakları, dünyanın en tanınmış kurumsal logolarından biri haline gelmiştir. ancak 1920'lerde alınan birkaç iş kararı farklı olsaydı, bu kulaklar tavşan kulağı olabilirdi.

1920'lerin ortalarında disney, alice komedileri adlı bir dizi üreten genç bir animatördü; canlı aksiyon görüntülerini animasyon görüntülerle birleştiren kısa filmler, böylece insan aktörler çizgi film karakterleriyle etkileşime giriyormuş gibi görünüyordu.


ancak bu seriden sıkılmıştı ve tamamen animasyon filmler yapmaya geçmek istiyordu. 1927'de bu isteğine kavuştu ve şanslı tavşan oswald adlı bir karakterin maceralarına dayanan yeni bir dizi üretmek üzere universal ile bir anlaşma yaptı. karakterin hem adı hem de türü universal tarafından seçilmişti - "oswald" görünüşe göre bir şapka dolusu isim arasından seçilmişti ve karakter tavşan yapılmıştı çünkü piyasada zaten çok fazla çizgi kedi vardı.

disney ve baş animatörü ub iwerks işe koyuldular ama ilk filmleri bir hayal kırıklığıydı ve universal filmi yayınlamayı reddetti. stüdyo yöneticileri çoğunlukla yaşlı ve tombul görünen oswald karakterinin tasarımını sorun ettiler. disney ve ıwerks çizim tahtasına geri döndüler ve daha düzgün, daha enerjik görünen bir oswald ürettiler - ki bu oswald, disney'in daha sonra tasarlayacağı sevimli bir fareyle açık bir fiziksel benzerlik taşıyordu. disney ayrıca oswald için kendine özgü bir kişilik yaratmaya özen göstermiş, onu yaramaz ve fevri ama yine de sempatik biri haline getirmiştir.

oswald'ın ilk filmi trolley troubles 5 eylül 1927'de gösterime girdi. bu filmde oswald, tavşan çocukları ve diğer çeşitli yaratıklarla dolu bir tramvayı sürmekte ve çeşitli engelleri fiziğe meydan okuyan bir ustalıkla aşmaktadır. (rayların üzerinde inek mi var? altından geçse iyi olur.) bir noktada kendi ayağını koparır, şans getirmesi için öper ve tekrar yerine takar. film başarılı oldu ve disney ile ıwerks iki haftalık bir programla yeni filmler üretmeye başladı. oswald aynı zamanda disney'in karakterleri ticari mallar için lisanslama işine girişine de hizmet etti; oswald markalı bir şekerleme serisi tanesi beş sentten satışa sunuldu.


ancak disney'in bu seriyle geçirdiği günler sayılıdır

dağıtımcısı charles mintz'le finansal ve yaratıcı konularda anlaşmazlığa düşmüştü ve oswald karakteri ortaya çıktıktan sonra mintz, yeni bir stüdyo kurmak için animatörlerini işten çıkararak ve ardından ona reddedeceği kesin olan daha az yetkili bir pozisyon teklif ederek disney'i zorladı. disney oswald'ın haklarına sahip olmadığı için karakteri geride bırakmak zorunda kaldı. yine de değerli bir ders aldı ve kasım 1928'de piyasaya çıkan bir sonraki karakteri mickey mouse'un telif haklarına sahip olduğundan emin oldu.

oswald, disney'in ayrılmasından sonra on yıldan fazla bir süre filmlerde görünmeye devam etti, ancak sonunda disney'in yeni yaratımının gölgesinde kaldı. walt disney company sürpriz bir hamleyle 2006 yılında oswald'ın haklarını universal'dan satın aldı ve bugün karakter bir tür rönesans geçiriyor. oswald artık bazı disney eğlencelerinde ve ürünlerinde yer almakta ve 2010 yılında başrol oynadığı bir video oyunu da bulunmaktadır.