Diyet Yapanların Yaşadığı Vitamin Eksikliği İçin En Mükemmel Meyve: Hurmanın Faydaları

Hurmanın faydaları nedir? Kendisi için bilim kurgularda insanın günlük besin ihtiyacını karşılayan kapsüllerin günümüzdeki hali dersek abartmış olmayız.
Diyet Yapanların Yaşadığı Vitamin Eksikliği İçin En Mükemmel Meyve: Hurmanın Faydaları
iStock

rahatlıkla söyleyebilirim ki; hurma diyet yapanların ve diyabetiklerin baş tacıdır, olması gerekir.

öncelikle içinde hem demir, hem b12, hem a vitamini olan tek meyvedir kendisi. diyet yapanların sıklıkla yaşadığı yetersiz beslenmeye bağlı vitamin eksiklikleri için birebirdir. 

sonra kalorisine gelelim. ortalama olgunlukta bir hurma 15-16 kaloridir. tadı bu kadar güzel olup, bu kaloride başka hiçbir şey yok canlarım. 55 kilo vermiş ve hala vermeye devam eden bir insan olarak araştırmalarıma güvenebilirsiniz.

gelelim glisemik indeksine

hurmanın glisemik indeksi çok düşüktür ve kan şekerinizi hayvan gibi zıplatmaz. kana geç karışır, delicesine insülin ihtiyacı doğurmaz. bu yönden de hem diyettekiler, hem diyabetikler, hem şekeri düşenler için mucizedir. aynı zamanda direkt glikoza değil dekstroza dönüştüğü için de ayrıca ayrıca avantajlıdır.

diyabetik

diyettekilerin ve diyabetiklerin sıklıkla başına gelen şeydir tatlı aşerme. bunun sebebi temelde kan şekerimizin hızla düşmesidir. bunu komplike bir diyetle aslında kontrol altına alabiliriz ancak diyelim diyetiniz harika, yine de şeker atağı yaşadınız. evinizde-işyerinizde bir minik kase hurma sizi dünya kadar kalorili atıştırmalıklardan kurtaracak ve en yakın arkadaşınız olacaktır (bir baklavanın 250 kalori, ortalama 1 stick gofretin 78 kalori olduğunu düşünürsek hurmaya olan sevgimi sanırım anlayabilirsiniz).

kabızlık

diyet yapanların fazla bilinmeyen bir kabusu da kabızlıktır. allahım o ne fena şeydir, çeken bilir. hurma burada da imdadımıza koşar ve lifli bir yiyecek olduğu için bağırsaklarımızı çalıştırır.

ayrıca ayrıca şu an öğrendim ki anne sütünü de arttırıcı etkisi varmış.

dışarıdaki pazarlama tarzına lütfen takılmayın. domatesin kökenine bakıyor musunuz? hayır. bunu da önemsemeyin zira hurma; gerçekten de insanlığa armağan tadında bir meyvedir.
ay lav hurma, ay veri veri love hurma! <3

ekşi sözlük yazarı rasyonel kupaj 145'ten gelen uyarı: piyasadaki hurmaları daha güzel gözüksün ve daha tatlı olsun diye glikoz şurubuna bulayıp paketleyebiliyorlarmış. en iyisi organik marketlerden ya da emin yerlerden alın.

Lisans Sonrası Kapağı Avustralya'ya Atmak İsteyenlere Tavsiyeler