Dizel Araç mı Yoksa Benzinli Araç mı Daha Hesaplı?

Sürekli zamlanan fiyatlarla birlikte son zamanlarda akılları daha çok kurcalar oldu bu soru.
Dizel Araç mı Yoksa Benzinli Araç mı Daha Hesaplı?
iStock


periyodik bakımlar

benzinli arabalarda servise 10.000 km'de bir gidersiniz. dizel arabalarda ise bu süre 15.000 km'dir. dizel arabaların bakımları geçmişte çok uçuk fiyatlarda dolaşıyordu ama son yıllarda bu fiyat aralığı git gide daraldı. gene de benzinli arabaya göre bakımı biraz maliyetli.

benim gibi "sanayiiye ne kadar geç gidersem, o kadar iyi" anlayışına sahipseniz, dizel bu alanda daha avantajlıdır.

kullanım

eğer ehliyeti yeni almış ya da araba sürme konusunda emekleme dönemindeyseniz, benzinli araba tavsiye olunur. dizel arabalar kullanıma bağlı sorunlar çıkarabilen arabalardır. o sebeple en azından devrinde kullanmayı öğrenene kadar benzinli araç kullanmanızda fayda vardır.

yakıt tüketimi

her zaman dizel araba benzinli arabaya göre çok az yakar. eğer lpg olayına da karşıysanız ya da düşünmüyorsanız, benzinli araçla dizel arasında cüzdanda hissedilir ölçüde fark vardır. ülkedeki akaryakıt fiyatları düşünüldüğünde, önemli bir farktır bu.

ikinci el alım satım

ikinci el alım satımda dizel arabalar benzinli arabalara göre çok daha rahat satılır. dizel arabaları elinizden çıkarmakta hiç zorlanmazsınız. üstüne bir de kilometresi çok düşük bir dizel aracı satmayı düşünüyorsanız, piyasasının çok üzerinde bir fiyata satabilirsiniz.

yalnız ikinci el dizel araç almak biraz zahmetlidir. genelde satılan arabaların bir çoğunun kilometreleri yüksektir ya da geçmişte oynanmıştır. o yüzden, ince eleyip sık dokumakta yarar vardır. bu da yorucudur.

performans

"benim için performans önemli değil, işe götürsün getirsin, yeter!" felsefesini ilke edinmiş olsanız bile, dizel arabaların performansını yolda hissedersiniz. eğer performansa önem veriyorsanız, hiç düşünmeyin bile. dizel araç iyidir, hoştur.

ne demişler?

"hp araba sattırır, tork yarış kazandırır"

yakıt kalitesi

benzinde de, dizelde de son yıllarda yakıt kalitesi git gide yükseldi. dizel yakıtlarla ilgili kışın motora zarar verdiği yönünde eleştiriler vardı. eurodiesel sonrası artık böyle bir eleştiri de kalmadı.

...

velhasıl, dizel araba iyidir, hoştur, güzeldir. tavsiye olunur.

bir de benzinli araç ile dizel araç kıyasına dair doğru bilinen yanlışlara bakalım

1- dizel motor benzinliye göre daha narindir.
+eskiden nispeten doğru bir tanımdı. çünkü eskiden benzinli motorlar istisnaların dışında atmosferikti. şimdi ise benzinli motorlar istisnaların dışında turbolu. zaten dizellerin en büyük narinliği de turbo şarj sisteminden kaynaklanmaktaydı aynı narinlik artık benzinli motorlar için de geçerli.

2- dizel motor traktör gibi ses çıkarıyor.
+artık çoğu dizel motorun traktör sesiyle alakası yok. hem daha sessizler hem de çıkan sesler daha düzgün. tabii ki benzinli sessizliğinde değil. benzinli kadar da güzel ses çıkaramıyor hala dizeller.

3- dizel 5 lt yakıyorsa benzinli de 7 lt yakıyor. 16547895412365487455623 km'de anca çıkarırsın fiyat farkını bu yüzden benzinli al.
+yalnız sevgili romalılar, gaz pedalının altında yumurta var gibi basarsanız, trafiksiz bir şehirde yaşarsanız, klima açmazsanız tamam kataloğun 1,5 katını yakabilirsiniz benzinli araçta. ancak biraz trafik, biraz seri hareketler, klima falan derken benzinli araç kafadan kataloğun 2 katı yakını yakar. hele turbolu veya superchargerlı benzinli motorlarda gazlamaya kalkarsanız kataloğun 3-4 katına hazır olun. dizelde ise hayvan gibi trafik, sonuna kadar açık klima, seri hareketler ile kataloğun 1,5 katını yakarsınız. dizel ile gazladığınızda ise kataloğun 2 katına ulaşırsınız anca. yani siz ekonomi düşünüyorsanız, benzinli aracınızla gaza basmaya korkarken bir dizel sahibi gazlaya gazlaya gider. o yüzden aynı hacimde dizel fiyat farkını yazıp, benzinlinin çok mantıklı olduğunu km hesabi ile açıklayanlar çok sakin bir şekilde kullanmak zorunda kalacaklarını da unutmamalılar.

4- benzinlideki sürüş keyfi dizelde yoktur.
+buna katılıyorum. dizelde tork 1400-3000 arasına sıkışıktır. daha üst devirlerde motor sağırlaşır. devir bandını esnek kullanamazsınız dizelde.

5- acemi sürücüler için dizel manuel araç kullanmak zordur.
+hayır tam tersi. acemi sürücüler için dizel manuel, benzinli manuele göre daha kolaydır. dizelde alt devirde yüksek tork olduğu için benzinliye göre daha az stop ettirirsiniz.

bana göre türkiye cumhuriyeti'nde yaşayan(akaryakıt fiyatları malumunuz), tempolu sürmeyi seven kişiler üst gelir grubundan değilse dizel tercih etmeli. her dizel motor aşırı zevksizdir diye bir olay yok. yüksek devirde çok fazla sağırlaşmayan dizeller de oldukça keyiflidir. aynı hacimde en yüksek beygir ve en yüksek torka sahip bir dizel motor daha güçsüz bir motora göre keyifsiz olabilir.

136bg 320 nm torka sahip bir dizel motor 116bg 270 nm torka sahip bir motordan daha keyifsiz olabilyor. (kasa ağırlığı, şanzıman farkını falan kast etmiyorum. direkt motorun karakterinden bahsediyorum). bir dizel almadan önce mutlaka gücün tamamı kısa bir devir bandına mı yığılı yoksa motor 4500 d/d'yi de iştahla çevirebiliyor mu diye kontrol edin.

Dizel Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Motor Kurtarıcı Noktalar