Doğal Antidepresan Olarak Görülen Sarı Kantaronun Faydaları ve Zararları

Sarı Kantaron nedir? Sarı kantaron zararlı mıdır? Sarı Kantaronu kullananlar neler söylüyorlar? Sağlık Bakanlığı tarafından aktarlarda en doğal halinin satışının yasaklandığı Sarı Kantaron hakkında bilinmesi gerekenler.
Doğal Antidepresan Olarak Görülen Sarı Kantaronun Faydaları ve Zararları
iStock

Sarı Kantaron nedir?

anglosakson dünyanın st. john's wort / johanniskraut adıyla tanıdığı; hristiyan dünyasında kutsal olduğuna inanılan, isa'nın haç kanı, isa'nın yara otu gibi adları da olan; bizde sarı kantaron başta olmak üzere binbirdelik otu, yara otu, mayasıl otu diye de bilinen bitkiye adını veren sarı çiçekleri olan bir ottur sarı kantaron. latince adı hypericum perforatum olup, perfore yani delik manasındaki tabirin türkçe ada da yansıması görülmektedir.

Sarı Kantaronun faydaları nelerdir?

sarı kantaron, gerçekten uyku problemlerini çözmekte, biraz mayıştırsa da, düzene girmenizi sağlamaktadır. 

moral bozukluğu ve bitkinlik halinden uzaklaştırmaktadır. kimi antidepresanlardan daha etkili bileşimler içeren bir bitki olduğu için, orta dereceliye kadar depresyonların tedavisinde de etkin biçimde kullanılmakta, fakat tüm depresyon ilaçlarının aksine neredeyse hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

sigarayı bırakma dönemindeki stres ve adet öncesi sendromundaki gerginliği azaltmak için de yaygın olarak kullanılmaktadır. hatta, bu sırf bende olmuş olabilir ama, sigarayı da ister istemez azaltmanıza sebep olabilmektedir.

bitkinin ağrı dindirici, safra kesesini uyarıcı özelliği vardır. sakinleştirici etkisi nedeniyle kronik mide, karaciğer, safra kesesi ve böbrek şikayetlerinde, jinekolojik hastalıkların tedavisinde kullanılır. kalbi ve karaciğeri kuvvetlendirir, böbreği temizler, yaraları iyileştirir. 

çay olarak; 1 çay kaşığı bitki1/4 litre suda bırakılarak veya kaynatarak hazırlanır ve gündüz içilir. 

Sarı Kantaron kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

fakat bu bitkiyi kullanırken, diğer antidepresanları kullanırken olduğu gibi alkolden uzak durulması gerekmektedir. tütsülenmiş veya turşusu yapılmış yiyecek - içeceklerden kullanmamak, ve bazı ilaçlardan uzak durmak gerekmektedir. bu ilaçlar, soğuk algınlığı ilaçları ile, amfetaminler, narkotikler, triptofan ve tirosindir. tabi ki, etkili bir antidepresan olduğu için de, başka antidepresanlarla beraber kullanmamak gereklidir.

aynı zamanda güneşe karşı hassasiyeti arttırdığı için beyaz tenli ve güneşe karşı hassas insanların kullanırken dikkatli olması gerekmektedir. mesela gündüz vakti alınmamalı, güneşe çok çıkmamalı,  gerektiğinde de güneşe karşı koruyucular kullanılmalıdır.

Sarı Kantaron kullananlar neler diyor?

herhangi bir olumsuz etkisi olup olmadığını hala araştırdığım bir bitkidir. çünkü; iki aylık kullanım sonunda gördüğüm etki mucizevidir neredeyse. 

antidepresanların hayatı felç eden yan etkilerinden tümüyle kurtulmakla kalmayıp, çare bulunamayan fibro miyalji ağrılarını sona erdirmiş, uyku sorunlarına son vermiş, kaygı ve korkuyu önemli ölçüde azaltmış, belleğimin üzerindeki sis perdesini kaldırmış, güneşi fark etmeme neden olmuştur.

antidepresan ilaçlarda görülen yan etkilerin de hiçbiri görülmemektedir. araştırdığım kaynakların hiçbirinde şimdiye dek olumsuz bir veriye rastlamamış olmakla birlikte, uzun kullanım sürelerinde bir sakınca doğurup doğurmayacağını bilmiyorum.

yalnız yıllarını antidepresan kullanarak geçirmiş olanlara kesinlikle iyi bir alternatif olduğunu söyleyebilirim.

hemen hemen on gündür, günde iki üç bardak tüketiyorum. sonuçlar şöyle:

1. siniri, stresi, gerginliği çok sağlam düşürüyor
2. bununla beraber, öngörülebilir bir sonuç olarak fena yavaşlatıyor adamı. üstelik ağır bir lakaydî ile beraber bir keyifsizlik de hasıl oldu
3. sigara içirmiyor meret. kasarsanız sigara bırakmaya yardımcı olabilir sanıyorum

sarı kantaronun açık tenli kişilerde yaz aylarında ilk güneşle temasta ufak toplu iğne büyüklüğünde leke şeklinde beliren alerjik reaksiyon veya lezyonlara sebep olduğu tecrübeyle sabitlenmiştir.

Genellikle Fast Food Zincirlerinin Tercih Ettiği Kanola Yağı Nedir?