Doğal Yaşamın Geleceğine Dair Ciddi Şekilde Endişelenme Hali: Ekoanksiyete

Olur mu öyle şey demeyin: Gezegenin vaziyeti, sizi veya başkalarının psikolojisini derinden etkiliyor olabilir. Bunu aşmak için yapmamız gereken ilk şey ise tabii ki teşhisi koymak.
Doğal Yaşamın Geleceğine Dair Ciddi Şekilde Endişelenme Hali: Ekoanksiyete
iStock

nasıl bir histir?

eko-kaygı, dünya'nın geleceği ve barındırdığı yaşam hakkında sürekli endişeleri ifade eder. sıcaklık, hava, hayvan ve insan habitatlarında kalıcı değişiklikler düşüncesi sizi alarma geçiriyorsa, bu korku tamamen ortaya çıkar. siz de diğerleri gibi bazı doğal ortamlara ve türlere verilmiş olan zarardan dolayı derin bir travma geçirmiş hissediyor olursunuz.

gezegenin değişiklikleri hakkında artan bir umutsuzluk duygusu, eko-kaygıların ortaya çıkmasının sadece bir yoludur.

diğer potansiyel semptomlar da şunları içerir

* özellikle iklim değişikliğini kabul etmeyen insanlara veya daha fazla ilerleme kaydetmediği için eski nesillere karşı öfke duyma veya hayal kırıklığı,

* kaderci düşünce,

* varoluşsal korku,

* kendi karbon ayak izinizle ilgili suçluluk veya utanç,

* iklim değişikliğinin etkilerini yaşadıktan sonra travma sonrası stres
depresyon, endişe veya panik duyguları,

* doğal ortamların veya vahşi yaşam popülasyonlarının kaybıyla ilgili keder ve üzüntü
iklim hakkında takıntılı düşünceler...

bu duygular daha sonra, aşağıdakiler gibi ikincil sorunlara da katkıda bulunurlar

* uyku sorunları,

* iştah değişiklikleri,

* konsantrasyon zorluğu,

* artan stres, özellikle iklim değişikliği konusunda aynı görüşe sahip değilseniz, arkadaşlar, romantik partnerler veya aile ile ilişkilerde gerilimi de artırabilir.

iklim değişikliğiyle ilgili endişeler o kadar bunaltıcı hale gelebilir ki, bu korkulardan kaçınmak için kendinizi dikkat dağıtıcı şeylere atarsınız. ancak dikkatinizi dağıtmak, duygularınız üzerinde çalışmanıza engel olduğunda veya madde veya alkol kullanımı gibi ideal olmayan başa çıkma stratejilerini içerdiğinde yardımcı olmayabilir.


peki bu kaygı nereden geliyor?

iklim değişikliği küresel bir sorundur, aynı zamanda kişisel bir sorundur. gezegenle bağlantınızı aktif olarak düşünmek için fazla zaman harcamayabilirsiniz, ancak bu bağlantı herkes için vardır.

toprak anayı duydunuz, kesinlikle - bu ismin arkasında gerçek var. dünya, orijinal ev, kaynakların orijinal sağlayıcısıdır. bu gerçeklikten oldukça uzak hissedebilseniz de, dünya olmadan var olamazsınız. gezegenin hızla değiştiğine tanık olduğunuzda yas tutmanız çok doğal.

en çok kim risk altında?

herkes gezegenin sağlığına bağlıdır, bu nedenle eko-kaygı herkesi etkileyebilir. bununla birlikte, bazı gruplar, kısmen iklim değişikliğine karşı daha savunmasız olmaları nedeniyle, daha yüksek bir iklimle ilgili sıkıntı şansıyla karşı karşıyadır.

özellikle savunmasız gruplar şunları içerir

* yerli topluluklar,

* kıyı veya ada bölgelerinde, kuru alanlarda veya yüksek jeolojik risk taşıyan diğer bölgelerde yaşayan insanlar,

* sosyoekonomik açıdan dezavantajlı topluluklar,

* çocuklar ve yaşlı yetişkinler,

* engelli veya kronik sağlık sorunları yaşayan insanlar.


çok sayıda karmaşık faktör, artan riske katkıda bulunuyor

yıllık geliri daha düşük olan aileler, doğal bir felaketin etkisini atlatmakta daha zorlanabilir, bu da kederi ve sıkıntıyı daha da kötüleştirebilir. yerli alaskalılar, inuit kabileleri ve yaşamları deniz buzu ve diğer değişen iklimler etrafında dönen diğer yerli insanlar, yalnızca yaşam biçimlerini değil, aynı zamanda kültürel ve kişisel kimliklerini de kaybetmekle karşı karşıyadır. balıkçılığa, avcılığa veya çiftçiliğe dayanan topluluklar, toprak, gelir ve yaşam tarzları kaybıyla karşı karşıyadır. uzun kuraklık dönemleri ile uzun süreli kuraklık arasındaki bağlantı, çiftçiler arasında daha yüksek intihar oranları, güvenilir kaynak eko-endişenin sadece bir yıkıcı sonucunu göstermektedir. birçok seyahat noktası, güzel doğal ortamlara sahip oldukları için turistleri cezbeder. bu çevrelerin değiştirilmesi ve yok edilmesi, muhtemelen turizmde keskin düşüşlere ve toplum gelirinde önemli bir düşüşe yol açacaktır.
dahası, en yüksek riske sahip toplulukların çoğu, tıbbi tedavi ve akıl sağlığı hizmetlerine yönelik daha fazla engelle mücadele ediyor. bu erişim eksikliği, iklimle ilgili stresi yönetmek için gereken desteği aramalarını engelliyor.

nasıl yönetilir?

iklim değişikliği imkansız büyüklükte bir endişe gibi görünse de, yine de zihinsel sağlığınızı korumak için harekete geçebilirsiniz.

kişisel alışkanlıklarınıza bir göz atın: “daha yeşil” (daha sürdürülebilir) yaşam tarzı uygulamalarını benimsemek, genellikle bakış açınızda bir fark yaratabilir, çünkü kişisel değerlerinizle daha uyumlu yaşamak benlik duygunuzu geliştirmenize yardımcı olabilir.

ayrıca, iklim dostu davranışları modellemek, başkalarını da aynı şeyi yapmaya teşvik edebilir. bunu yapmanın bazı yolları şunlardır: karbon ayak izinizi hesaplamak, etkinizi azaltmanın yolları hakkında size daha iyi bir fikir verebilir.

işe gidip gelirken araba kullanmak yerine bisiklete binmek veya yürümek gibi fiziksel yolları seçmek, karbon emisyonlarını azaltırken fiziksel ve zihinsel sağlığınıza da iyi gelebilir. iklim korumasına yönelik çalışan topluluk kuruluşlarına ulaşmak, iklim değişikliğini ele almak için daha geniş politika çabalarına dahil olmanıza yardımcı olabilir.

kaynaklar: 1 / 2