Doğu Almanya'nın En Irkçı Bölgesinde Yaşayan Birinin Çevreye Dair Gözlemleri

Almanya hakkında merak edilen genel başlıklara değinen bir yazı.
Doğu Almanya'nın En Irkçı Bölgesinde Yaşayan Birinin Çevreye Dair Gözlemleri
iStock

merhaba arkadaşlar, doğu almanya'nın göbeğinden hatta ırkçılığın belki de en yoğun olduğu afd'nin 21.9 aldığı bir şehrinden sizlere 2017'den beri olan tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

direkt ırkçılık konusundan başlayayım

almanların ırkçılığı aslında pragmatist bir ırkçılık.

Pragmatist: Faydacılık, yararcılık, gerçeğe ve eyleme yönelik olan, pratik sonuçlara yönelik.

eğer siz burada vasıfsız işlerde çalışan ya da devlet yardımıyla geçinen biriyseniz evet, ırkçılar. ama aynı almana ben master yapıyorum, it ya da ne bileyim, otomotiv sektöründe mühendislik yapıyorum falan dediğinizde bir anda dünya tatlısı birine dönüşebiliyor. o yüzden ben ırkçılığı o kadar da tecrübe etmedim. ama eden arkadaşları da anlayabiliyorum.

Doğu Almanya

bu aradan çıktığına göre diğer konulara geçebilirim

bence yabancılar için en büyük sıkıntı bürokrasideki yavaşlık. ama bu sadece türkler için değil herkes için böyle. alman bürokrasisi hantal. bu konuda yapacak bir şey yok. diğer konuda ev mevzusu. büyük şehirlerde ev az, talep çok. böyle olunca da ev sahipleri her ayrıntıya bakıyorlar. ama senin gelirin yüksekse ve daha eğitimliysen de sırf alman diye o evi almanın çomarına vermezler. sonuç olarak ev bulmak herkes için zor. almanlar da bu konuda şikayetçiler zaten.


almanca konusunda da şunu diyeyim

ben kendi gebeşliğimden ilk 3 sene almanca konuşmaktan hep kaçındım, öğrenmeye de çalışmadım ve hayatımı da a2 almanca ile gayet de idame ettirebildim. ama bir ülkeye göç edip, oranın dilini konuşmayıp sonrada burada kimse ingilizce konuşmuyor diye şikayet etmek de ne bileyim... yani bana aptalca geliyor. bir ülkeye göç ettiysen senin oraya uyum sağlaman lazım, o ülkenin sana değil. yani gittiğin ülkenin dilini, tarihini kültürünü belli bir noktaya kadar öğrenme göçmen olarak senin yükümlülüğün.

kreş konusunda bir şey diyemeyeceğim ama arkadaşlarımdan duyduğum almanlar da çocukları doğar doğmaz kreş sırasına yazılıyorlar ve ancak sıra geliyor diyorlar. yani bu da genel bir sorun.


sonuç olarak

demek istediğim almanya mükemmel değil, ama itin götüne sokulacak kadar kötü de değil. hatta türkiye'de azınlık olmayı bilenler için burasının daha iyi olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. sadece ilerde gelecek ya da gelmeyi düşünen arkadaşlara şunu söylemeliyim, gelmeden sizi neler beklediğini ve mesleğinize burada ihtiyaç olup olmadığı iyi araştırın. ülke değiştirmek öyle kolay bir şey değil ve bu kararı alırken bunun gerçekten sizin için doğru karar olduğuna emin olmadan bu kararı almayın derim. sonra sosyal medyada okuduğunuz bazı şeyler başınıza gelebilir.