Dolly Parton'ın Jolene ve I Will Always Love You Şarkılarını Aynı Gün Bestelemesi

Country efsanesi Parton, en ünlü iki şarkısını aynı gün yazmış bir röportajda söylediğine göre. Bazen gerçekten de 'ilham' geliyor demek ki...
Dolly Parton'ın Jolene ve I Will Always Love You Şarkılarını Aynı Gün Bestelemesi

dolly parton 2018'de kendi verdiği bir röportajda i will always love you ve jolene'i aynı gün bestelediğini belirtmiştir.

burada 1-2 adım geriye çekilip bu şarkıları ayrı ayrı değerlendirmek lazım. dolly parton müzik severler tarafından yakından bilinse de bence müzisyen olarak hak ettiği üne sahip olmayan birisi. bu verdiğim bilgi de aslında bunun en bariz kanıtı.

bir yanda whitney houston'ın mükemmel yorumu ve the bodyguard filmi sayesinde klasikleşen, belki tarihin en ünlü şarkılarından i will always love you, öte tarafta hızlı temposu sayesinde sözlerinin acısı pek belli olmayan başka bir klasik jolene.


i will always love you

sözleri özelinde incellendiğinde "seni öyle böyle sevmiyorum, acayip aşırı seviyorum, biz bitti demeden bitmez" demektedir. sözlerden çok yükselmeye gerek yok, şarkıyı özel kılan whitney houston'ın arşa çıkan vokalleridir. 3000 kere dinleseniz de 3001. defa gene tüylerinizi diken diken edebilir. hatta aha buyrun, tüyleriniz diken diken olsun:

Whitney Houston - I Will Always Love you


jolene

öte yanda jolene, neşeli ve catchy melodisi sayesinde kişiyi bir anda yakalar, hatta hafiften dans etme isteği uyandırır. amma ve lakin sözlerine kulak kabartırsanız kör bıçaklar batar her yanınıza. zira şarkının sözleri, kocası mahallenin en güzel gacısı jolene'e aşık olan bir kadın tarafından söylenmektedir.

abla jolene'e yalvarır adeta "elini sallasan bütün mahalle tek sıraya dizilir, sen kimi istersen alırsın ama ben beyim olmazsa ölürüm. melek yüzlü ablam yuvamı yıkma b*kunu yiyim" der.
orjinalinden daha iyi cover nedir diye sorarsanız da deli meli ama müthiş yetenekli miley cyrus cover'ını öneririm bu şarkı için.

Miley Cyrus - Jolene


özetle dolly parton bir gün uyanmış ve dünyaya izini bırakmaya karar vermiş diye düşünüyorum ben. melodileri, ritmleri, sözleri birbirinden tamamen bağımsız iki kült aşk şarkısını aynı gün besteleyip sonra bunu da teee 40 sene sonra "o kadar da abartmaya gerek yok canım" rahatlığında söylemiştir.

bu vesileyle 77 yaşında, 150 boyunda, estetikten tanınmaz hale gelen bu güzel kadına sevgilerimi sunuyorum. bowie uzun ömür bahşetsin.