Domates Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Manavdan, marketten domates alırken aklınızda bulunması iyi olur bu bilgilerin.
Domates Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

domateslerin hepsi faydalı ancak tarım yöntemlerine güvendiğimiz bir yerden aldığımız çeri domates, kalp sağlığımız için önemli antioksidan bileşik içeren “likopen” barındırdığı için diğer domates türlerine göre daha yoğun ve sağlıklıdır.

peki nedir bu likopen?

likopen, bir gıdada ölçülen en yüksek antioksidana sahip, domatese kırmızı rengini veren bir pigmenttir. c ve e vitaminleri bakımından zengindir. bu açıdan tercihimiz güvenilir tarımla yetiştirilmiş çeri domates olmalıdır.

biber alırken, şunu hatırlatmanızda yarar görüyorum: kapya biber yeşil biber göre daha fazla c ve a vitamini içermektedir.

beyaz soğan ise krom ve kuarsetin (antihistaminik özelliklere sahiptir. böylece bağışık hücrelerinin salgıladığı ve vücutta alerjiye sebep olan histaminlerin salınımı önler.) ancak kırmızı soğan buna ek olarak içerdiği flavonoid (antioksidan görevi gördüklerini ve kronik hastalıklara karşı koruma sağlar) ve antosiyanin (damar koruyucu, iltihap giderici, trombosit kümeleşmesini önleyici, normal damar geçirgenliğini koruyucu, diyabet kontrolü, tümör gelişimini önleyici, antiülser ve uv radyasyona karşı koruyucu etkileri gibi çok farklı olumlu etkilerinin olduğu belirtilmektedir. )içeriğinden dolayı çok daha faydalıdır.

muz seçerken ise şunlar aklımıza gelsin. sarıdan yeşile çalan muzlar, sarı olgunlaşmış muzlara nazaran daha az şeker içermekte ve dirençli nişasta miktarı daha yoğundur. dirençli nişasta kilo alımını önlemekte, kalp sağlığımızı korumaktadır. muz olgunlaştıkça bu özelliği azalmaktadır.

kaynak 1kaynak 2